PRAVILA ZA MAME Ukoliko ne dobijete prave savete na vreme, možete imati i te kakve probleme pri hranjenju bebe. Ako se beba ne namesti lepo, može da grize bradavice i iziritira ih, a zbog nedovoljne higijene i viška mleka se mogu čak stvoriti ragade ili mastitis

Nema veće sreće od rođenja bebe. Kada to malo stvorenje uđe u dom, nastaje posebna atmosfera radosti i uzbuđenja. Mame su ipak najsrećnije, ali im je u isto vreme i najteže. Tek što su iznele trudnoću dugu devet meseci i porodile se, kreće nega bebe, neprospavane noći, ali i dojenje.

Iako naizgled ne mnogo komplikovana stvar, dojenje može i te kako zadati probleme mladim mamama, a naročito onima koje ne dobiju adekvatne savete o dojenju. Da bismo budućim majkama i porodiljama koje su prvi put rodile dete olakšali dojenje, razgovarali smo za Dr Kurir sa neonatologom prim. dr sc. med. Biljanom Pejović, specijalistom pedijatrije i načelnicom odeljenja neonatologije u GAK „Narodni front“.

Ona je našim čitaocima objasnila koji je najbolji položaj u kom beba treba da sisa da ne bi grizla bradavicu, kako se održava higijena bradavica i koliko je majčino mleko zdravo za razvoj bebe.
- Za uspešno dojenje ženu treba pripremati još u devojačkoj dobi, pozitivnim primerima ili propagiranjem prirodne ishrane. Budućoj majci u trudnoći treba obezbediti dovoljno informacija o prirodnoj ishrani, njenim fiziološkim karakteristikama, načinu sprovođenja i mogućim greškama - počinje razgovor dr Pejović.

beba-hrana-sisanje-mleko-dojenje.jpg
Foto: Profimedia


Iako deluje prerano, već u drugoj polovini trudnoće dojke treba pripremati za dojenje, kaže naša sagovornica, i to zdravom ishranom, higijenom i negom.
- Neposredno po rođenju novorođenče treba staviti majci na grudi na prvi podoj. Vrlo je važno ne odvajati novorođenče od majke jer je dokazano da plač bebe izaziva otpuštanje mleka iz dojki, a prostorno jedinstvo i češće stavljanje novorođenčeta na dojku stimuliše sekreciju mleka. Dojenje je kompleksan odnos u kome majka i dete učestvuju emocionalno, intelektualno, somatosenzorno. Na taj način se beba hrani, pruža joj se osećaj zaštićenosti, brige i ljubavi i kontinuirana socijalna stimulacija - kaže naša sagovornica.

Kad mama uzme bebu na podoj, nije svejedno ni gde će sesti s njom. Najbolje je da se smesti u neki poseban, prijatan kutak.
- Poželjno je da se podoj obavlja u mirnom izolovanom delu stana, gde majka može opušteno da leži ili sedi s bebom u naručju i u pravilnom kontaktu bebinih usana i bradavice dojke izvede podoj. Potrebe novorođenčeta mogu se lepo zadovoljiti mlekom zdrave majke dojilje koja se uredno hrani. Zato ishrana majke mora biti kvalitetna i raznovrsna, sa dosta belančevina, vitamina i kalcijuma - kaže dr Pejović i dodaje da kalorijski unos može biti povećan za 500 do 1.000 kalorija na dan u odnosu na stanje pre laktacije.

Tokom dojenja, naravno, majke treba da izbegavaju pušenje, kafu, čajeve, alkoholna pića, kao i psihoaktivne supstance. Ukoliko ipak piju lekove, treba da budu vrlo oprezne i konsultuju se s lekarom o prekidu ili nastavljanju dojenja, jer se mnogi izlučuju u majčinom mleku.

dojenje-majcino-mleko-beba-mama.jpg
Foto: Shutterstock

Komplikacije pri hranjenju bebe
ŠTA KAD SE DOBIJU RAGADE, MALE PUKOTINE NA BRADAVICAMA

Kao posledica neadekvatne higijene ili trauma pri dojenju stvaraju se ragade, male lokalne promene ili pukotine na samoj bradavici, nastale zbog oštećenja epitela u vidu rascepa.
- Ragade su ulazna mesta infekcije i u njima može biti prisutna manja količina krvi. Dojenje tada postaje bolno, a lučenje mleka se smanjuje refleksno. U tom slučaju majke treba da odmore dojku, da doje na zdravoj strani i da obavezno isprazne obe dojke. Prevencija je redovno sušenje bradavica, uklanjanje mleka koje kaplje iz dojke između obroka, kao i lokalna primena sredstava koja pospešuju epitelizaciju - kaže dr Pejović.

Dr Nevenka Dimitrijević
DOJITE DETE ŠTO DUŽE, ALI NE VIŠE OD DVE GODINE

Lekar opšte prakse dr Nevenka Dimitrijević kaže da dojenjem dete dobija neophodne hranljive materije, tako da je dobro da majke doje bebe što duže, ali ne više od dve godine.
- Dojenje bi trebalo da traje što duže, ali naravno nikako ne smemo da preteramo. Kako je dete starije, sve više se fizički vezuje za akt dojenje i to prelazi u naviku. Pedijatri stalno menjaju preporuke koliko je najbolje dojiti, ali sve se svodi na to da ne bi trebalo da bude duže od dve godine. Kroz mleko majka bebi prenosi antitela za virusne bolesti koje je je ona preležala, što je vrlo značajno - kaže dr Dimitrijević.

Činjenice
ZANIMLJIVOSTI O DOJENJU

Za vreme trudnoće i nakon porođaja grudi se mogu uvećati i do tri puta

Ishrana dojilje mora biti kvalitetna i raznovrsna, sa dosta belančevina, vitamina i kalcijuma

Ukoliko se izmuza, majčino mleko može da se čuva u sterilnoj zatvorenoj posudi na sobnoj temperaturi od 18 do 20 stepeni Celzijusa oko tri do četiri sata

Majke koje doje ne smeju da puše, piju velike količine alkohola ili koriste lekove na svoju ruku

Najveći broj beba doji do godinu dana

Sprečite komplikacije
MASTITIS - VELIKI PROBLEM PRI DOJENJU

Ako je deo dojke otekao ili cela dojka otečena, bolna, tvrda, topla sa izmenjenom crvenom kožom i povišenom telesnom temperaturom, verovatno je počeo mastitis.
- To je zapaljenje dojke koje zahteva nadzor lekara, antibiotsku terapiju i lokalnu negu. Ako se razvije apsces, gnojna upala, neophodno je hirurško lečenje. Zato je preventiva od izuzetne važnosti. S razvojem zapaljenja dojenje se prekida, a mleko mehaničkim putem prazni - kaže neonatolog dr Pejović.