Istraživači su takođe potvrdili da različite emocije čine da osećamo drugačije stvari u različitim delovima tela - tako da je to veoma dobar razlog zašto strah čini da vas stomak neprijatno zaboli, dok kada vidite vašu ljubav ili simpatiju imate leptire u istom

Robert Emeri i Džim Koan, profesori psihologije na Univerzitetu u Virdžiniji, objašnjavaju da je "bol u srcu" zapravo delo prednjeg cingularnog korteksa, regije u mozgu za koju se misli da kontroliše emocionalne reakcije.

Podignite ruku ako ste ikada rekli neku od ovih fraza:
"Moje srce je upravo preskočilo"
"Umirem koliko me boli srce"
"Imam leptire u stomaku"
"Osećam da će se desiti nešto"

Bolje da ste podigli ruku jer svi ljudi neku od ovih fraza stalno govori. Pitanje je zašto?

Gotovo svi smo se bar jednom zapitali kako neuroni koji "pucaju" po našem mozgu utiču da osećamo stvari tako intenzivno u stomaku? Sada je nauka na korak bliže objašnjenju.

Studija iz 2013. godine ispitala je oko 700 učesnika i pronašla ono za šta smatraju da može da bude ključ za otključavanje veze između uma i tela.

Rezultati ispitivanja pokazuju da prednji cingularni korteks postaje aktivan tokom stresnih situacija. Ovo je značajno zbog toga što ovaj region takođe stimuliše i nerv vagus, koji počinje u moždanom stablu, ali se na kraju povezuje sa grudima i stomakom. Ova stimulacija može da bude "bol" koji osećamo u grudima kada navale jake emocije.

Istraživači su takođe potvrdili da različite emocije čine da osećamo drugačije stvari u različitim delovima tela - tako da je to veoma dobar razlog zašto strah čini da vas stomak neprijatno zaboli, dok kada vidite vašu ljubav ili simpatiju imate leptire u istom.

U studiji, bes, anksioznost i strah povezani su sa jakim osećanjima u predelu grudnog koša. S druge strane, volonteri su prijavili da sreća pa čak i ljubav izaziva aktivnost po celom telu.

osecanja-bol.jpg
Ilykefunny 

(Ilykefunny)