MEDICINA OD A DO Š: Evo šta su disgrafija, bipolarni poremećaj, koksaki virus...
Bipolarni poremaćaj
Potencijalno ozbiljna psihička bolest, koja može prilično da utiče na socijalno i profesionalno funkcionisanje pojedinca. Karakterišu je promene raspoloženja, od duboke depresije do ekstremne euforije, koje se ponekad brzo smenjuju, a ponekad traju danima. Uzrok nije utvrđen, ali se pretpostavlja da nasleđe ima značajnu ulogu, jer se bolest javlja kroz generacije. Značajne promene u životu, lepe ili loše, nedostatak sna, raskidanje važnih veza ili preterana stimulacija mogu da prouzrokuju hemijski disbalans u mozgu, što prouzrokuje maničnu fazu. Obično počinje pojačanim energijom, povećanjem samopouzdanja i društvenosti, posle čega nastupa period teške potištenosti.
Disgrafija
Poremećaj koji dovodi do nepravilnog rukopisa i problema sa pisanjem. Može biti nasledna, prouzrokovana spoljnim faktorima ili nastaje kombinovanjem naslednih predispozijicija i spoljnih faktora. Kao najčešći simptomi javljaju se mešanje velikih i malih slova, nedovršena slova nepravilne veličine, nečitak rukopis, usporeno pisanje, pričanje sa sobom, neobičan položaj ruke i papira, nepotrebno brisanje...
Koksaki virus
Prouzrokuje nekoliko bolesti: miokarditis, koji mogu da prate malaksalost, brzo zamaranje, otežano disanje pri naporu, nadražajni kašalj, lupanje srca, bol u grudima, kolapsna stanja i gubitak svesti; zapaljenje srčane kese uz perikardni izliv koji može biti bistar, gnojav, krvav; herpangina koja počinje iznenada visokom temperaturom, gušoboljom, pojačanim lučenjem pljuvačke, a na krajnicima, ždrelu i resici stvaraju se plikovi; meningitis koji karakterišu glavobolja, povraćanje, osetljivost na svetlost, buku, ukočen vrat, usporen rad srca, zatvor i poremećaj svesti. Lekovi služe da se ublaže tegobe. Pacijenti moraju da se odmaraju i piju dosta tečnosti, a po potrebi da uzimaju lekove protiv bolova i za snižavanje temperature.
Ohronoza
Genetski poremećaj metabolizma aminokiseline tirozina, usled čega se povećava količina homogentizinske kiseline, koja se skladišti u vezivno i hrskavičavo tkivo, što prouzorkuje plavo-crnu boju hrskavice i lica, obrva, usana, dlanova, tabana, leđa i ušnih školjki. Urin je tamne boje, a nokti sivi. Promene na zglobovima su praćene jakim bolom i oštećenjem hrskavice. Bolest se ne leči.
Parkinsonova bolest
Neurološki poremećaj usled smanjenog lučenja dopamina u delu mozga koji ima važnu ulogu u kontroli voljnih pokreta. Javljaju se nevoljni pokreti, a nekad i višak pokreta koji se ne može kontrolisati, a nekada otežano započinjanje pokreta i opšta ukočenost. Tri su glavna simptoma: tremor (drhtanje), rigor (ukočenost mišića ruku, nogu i vrata) i spori pokreti, a često se javljaju poremećaji sna, mokrenja i stolice, kao i depresija.
Spondiloza
Rezultat dugotrajnog degenerativnog procesa usled čega se stvaraju koštani trnovi koji mogu da prodru u kičmeni kanal i dovedu do promena na kičmenoj moždini. Bolest je posledica modernog načina života, koji karakteriše dugo sedenje u neprirodnom položaju. Diskovi otvrdnu, prstenovi koji ih okružuju pucaju i nastaju izbočine koje pritiskaju koren nerva.
Pripremila: Vanja Ostojić
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)