PREVENTIVA: Kako da izlečite upalu sinusa
– Svaki sinus ima svoj otvor preko kojeg komunicira s nosnom dupljom, tako da su infekcije paranazalnih sinusa (šupljine u kostima lica, koje su povezane sa nosem) vrlo čest pratilac prehlade. Na razvoj akutne upale sinusa u toku prehlade ukazuje osećaj nelagode i pritiska u području nosa i čela, kao i tup bol koji se javlja prilikom saginjanja glave. Temperatura pritom može biti blago povišena, a sekrecija iz nosa bistra ili blago zamućena – objašnjava naš sagovornik.
Akutna upala
Dijagnozu akutne upale lekar postavlja na osnovu dobijenih podataka od pacijenta, a po potrebi se rade i dopunska ispitivanja – neki parametri iz uzorka krvi i RTG snimak sinusa.
– U ovoj fazi pacijenti obično mogu sami sebi da pomognu, korišćenjem takozvanih sistemskih nazalnih dekongestiva (kapi i sprej za nos). Poseta lekaru najčešće nije neophodna. Ipak, treba voditi računa o tome da akutne virusne infekcije imaju svoj blagi tok i da ne traju duže od nekoliko dana, koliko treba koristiti i pomenute kapi i sprej, ne duže od pet ili sedam dana. Antibiotike ne uzimajte na svoju ruku jer akutni sinuzitis često izazivaju virusi, a ovi lekovi pomažu samo kod bakterijskih upala – navodi dr Švraka.Vruća para ne donosi olakšanje
Inhalaciona terapija u ovoj fazi može delovati blagotvorno ako se ispravno sprovodi. Ono u čemu najveći broj pacijenata greši jeste inhalacija vodenom parom (parenje nad šerpom s ključalom vodom).
– Naime, visoka temperatura pare koja se udiše samo će pogoršati stanje jer će napraviti otok sluznice nosa i „zatvoriti“ sinusna ušća, čime se drenaža sinusa onemogućava. Bolja je inhalacije vodenom parom koja nije vrela, to jest udisanje vazduha u kupatilu tokom tuširanja ili kupanja – savetuje dr Švraka.
Hronični sinuzitis
Nelečene ili neadekvatno lečene akutne upale sinusa mogu preći u hronične i tada je pomoć lekara neophodna.
– Radi se o hroničnim promenama u strukturi sluznice sinusa. Za razliku od akutnih upala, hronične karakteriše manji intenzitet tegoba kao što su povremeno zapušen nos, glavobolja, povremena sekrecija iz nosa, ali je za njih tipična dugotrajnost tegoba. Lečenje ovih oblika svakako treba da sprovede lekar – napominje dr Švraka.
Posebnu formu predstavljaju upale sinusa koje nastaju na alergijskoj osnovi. Kada postoje simptomi kao što su vodenasta sekrecija iz nosa, zapušen nos, napadi kijanja, pogotovo sezonskog karaktera, na koje se nadovezuje glavobolja u području čela i lica, gotovo sa sigurnošću možemo posumnjati na alergiju.
Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, izvođenjem alergoloških testova i eventualno kompletira radiološkim nalazom.
Bakterijska infekcija
Pomoć lekara mora se potražiti i ukoliko se u toku prehlade pojave žuto-zelena sekrecija iz nosa, probadajući bol u području čela i lica koji se pojačava pri saginjanju glave i povišena telesna temperatura.
– To su znaci da se razvila bakterijska infekcija sinusa i tada je nepohodno da se odmah javite lekaru da bi se započelo lečenje i sprečile neželjene komplikacije. Danas je operativno lečenje akutnih upala sinusa rezervisano samo za komplikacije tih stanja koje ponekad mogu biti i opasne po život – ističe dr Švraka.
Preventiva
U vreme kada možete očekivati upalu sinusa, važno je da se posvetite prevenciji. Lekari savetuju što kraći boravak u prostorijama s velikim brojem ljudi i provetravanje životnog i radnog prostora. Ako u stanu imate centralno grejanje pa vam je vazduh suv, koristite isparivače vode na radijatorima, a svaku kijavicu blagovremeno lečite jer može biti osnova iz koje će se razviti upala sinusa.
Razlika između prehlade i upale sinusa
Najizraženija razlika između prehlade i upale sinusa je trajanje tegoba. Kod prehlade curenje iz nosa traje dva ili tri dana, posle čega sledi zapušenost nosa, koja opet traje dva-tri dana. O upali sinusa govorimo kada prehlada ili infekcija traju sedam ili više dana. Upala često izaziva dugotrajnu prehladu koja se širi na paranazalne sinuse. Osnovna razlika je bol u jagodicama i oko korena nosa, zapušen nos i gubitak čula mirisa, što karakteriše sinuzitis.
Tekst: Miljana Leskovac
Alternativne tehnike lečenja
Prirodni recepti
Za olakšanje i izbacivanje sluzi iz sinusa postoje brojni recepti iz prirode. Za jedan od njih dovoljne su vam mala šolja meda, mala šolja limunovog soka, 5-7 rotkvica, mala glavica crnog luka i 4 čena belog luka.
Povrće najpre dobro operite, a luk oljuštite i isecite na četvrtine. Sve zajedno ubacite u blender i miksajte dok ne dobijete ujednačenu masu. Onda sve to sipajte u posudu, dodajte med i sok od limuna, dobro promešajte dok se masa ne ujednači i stavite u frižider. Odraslim osobama preporučuju se 2-3 kašike dnevno, a deci jedna kašika. Olakšanje bi trebalo da osetite već za dan ili dva.
Homeopatija
Homeopatija je prirodna metoda lečenja, koja se zasniva na zakonu „slično se sličnim leči“ i koja pomoću prirodnih lekovitih supstanci podstiče samoisceljujuće sposobnosti organizma.
Najčešći homepatski lekovi koji se koriste kod upale sinusa u zavisnosti od simptoma su sledeći:
Kali Bichromicum: Kada je sekret gust, lepljiv, rastegljiv, žutozelene boje, ponekad pomešan s krvlju, a javlja se bol između očiju ili iza jednog oka.
Pulsatilla: Sluz je gusta, žutozelene boje, obilnija ujutro, kosti lica su osetljive, glavobolja se smiruje primenom hladnih obloga.
Lečenje homeopatijom mora biti pod nadzorom homeopate,a za samopomoć pri blažim upalama preporučuje se Cinnabsin.
Akupunktura
Tretiranje upale sinusa akupunkturom bazira se na postojećim simptomima. Ako se radi o akutnoj upali, cilj je očistiti sluz iz nosne šupljine i regulisati protok energije u meridijanu pluća. Ako je sekret žuto obojen, stimulišu se tačke koje će pomoći telu da se oslobodi suvišne toplote.
U periodu bez simptoma ili ako su oni blagi, cilj tretmana akupunkturom je da pojača energiju meridijana pluća i slezine. Naime, kineska medicina kaže da sekret stvara slezina, a čuva se u plućima. Preporučuje se 10 tretmana da bi se postigla stabilizacija organizma, a nakon toga 1-2 puta mesečno za održavanje postignutog stanja. Stimulišu se tačke na licu, rukama i potkolenicama i na taj način aktiviraju unutrašnji organi.
Ishrana
Iako zvuči pomalo čudno, ono što jedemo i pijemo i te kako može uticati na zdravlje naših sinusa. Pijenje 6-8 čaša vode dnevno održaće sluznicu tanjom i podstaći prirodnu sposobnost ispiranja sinusa. Kafu i alkohol trebalo bi izbegavati jer deluju diuretički, isušuju sluznicu nosa i na taj način dovode do pritiska i nakupljanja sluzi u nosnoj šupljini.
Preporučena hrana:
brokoli, šargarepa, borovnice, paradajz, limun, soja, crvene jabuke, čokolada, grejpfrut, crni luk, mandarine, beli luk, krompir, đumbir...
PREDSEDNIK VUČIĆ RAZGOVARAO SA ANTONIOM KOŠTOM: Zahvalnost na podršci evropskom putu Srbije, tema bilo i otvaranje Klastera 3