Pacijenti teško izdišu, čuje se šištanje i zauzimaju karakterističan položaj tela

Magla, zagađen vazduh i hladnoća mogu provocirati astmatični napad, koji karakteriše osetljivost bronhijalnog stabla. U osnovi smanjene, ali povratne prohodnosti vazdušnih puteva, učestvuju otok sluzokože, spazam bronhijalnih mišića i obilno izlučivanje sluzi. Upravo ti sluzavi čepovi najviše otežavaju normalno disanje.

Pacijenti teško izdišu, čuje se šištanje i zauzimaju karakterističan položaj tela. Podela astme ide u dva pravca: atopička ili egzogena, koja nastaje kao odgovor osetljive sluzokože na specifična antitela, i endogena kao reakcija bronhija na infekciju, nadražajnu inhalaciju, hladan vazduh, fizičko naprezanje, emotivni stres – drugim rečima, reakcija na neimunološke stimulanse.

Simptomi mogu biti blaže ili jače izraženi, a ako duže traju, mogu postati vrlo neugodni, i pored terapije, uz jako gušenje, čujno disanje – šištanje, i tada je dijagnoza: astma. Pored redovnog uzimanja terapije, dok je vreme ovakvo, vodite računa o ambijentu u kom boravite, eliminišite poznate alergene, ne dozvolite da se puši u prostoriji i obavezno vlažite vazduh, jer je sada najlakše da se zaradi infekcija respiratornog sistema.

Ljubav je kao vožnja automobila, samo su problem vozači, pešaci i ulica.
(Franc Kafka)

Vaša Nada Macura