Ojed kod devojčica – uvod u infekciju
Genitalne infekcije ne pogađaju samo žene, već i devojčice, zbog čega treba obratiti posebnu pažnju na redovnu higijenu osetljivog genitalnog područja. Šta prouzrokuje infekcije, koje su najčešće i kako se leče, objašnjava dr Mirjana Mićović, pedijatar DZ Stari grad.
– Postoji nekoliko posebno osetljivih mesta na bebinoj koži, a genitalni region je jedno od najproblematičnijih. Kod devojčica je vulva posebno osetljiva jer se u njoj nalazi završni deo mokraćnog kanala, koji je veoma blizu analnog otvora, pa se bakterije iz stolice lako mogu preneti i izazvati infekciju – kaže dr Mićović.
Kandida posle antibiotika
Među glavne uzročnike infekcije vulve spada loša higijena. Neredovno pranje, predugo ostavljanje zaprljane pelene, kao i mazanje neadekvatnim kremama može doprineti njihovom nastanku.
– Među najčešće uzročnike infekcije spadaju bakterije koje normalno borave u debelom crevu i nalaze se u stolici, a kada se nađu na osetljivoj koži vulve, brzo se i lako razmnože. One probiju zaštitni sloj kože i prodru u dublje slojeve, pa se javljaju svrab i crvenilo. Kod sasvim malih beba, ojed je zaparavo uvod u infekciju. Ako se ne leči na vreme, dolazi do dugotrajne i uporne bakterijsko-gljivične infekcije. Kod nekih devojčica kandida može biti glavni uzrok infekcije, kada se na osnovu uzetog brisa ustanovi VI grupa sekreta. Takođe, infekcija može da se javi i kod dečaka i kod devojčica posle terapije antibioticima – ističe dr Mićović.
Infekcije su češće leti, a nošenje pelena samo pogoršava stanje.
– Usled visoke temperature, bakterije se brže razmnožavaju. Zato je redovna higijena izuzetno važna. Takođe, nakon kupanja u bazenu ili na moru presvucite dete jer vlažna sredina pogoduje razvoju bakterija. Međutim, ponekad, i pored adekvatne higijene, infekcija može da se ponovi. To se obično dešava kod devojčica koje imaju osetljivu i nežnu kožu, pa se infekcija lakše razvija. Ponekad se terapija ne sprovede pravilno, baktertije i gljivice se ne eliminišu do kraja, pa se ponovo razmnože. Takođe, neke devojčice su sklonije infekcijama, pa one traju sve do puberteta, a tada koža vulve postane otpornija, pa do infekcija ređe dolazi – objašnjava pedijatar.
Potražite pomoć pedijatra
Ako se ne leči, infekcija može brzo da se proširi po čitavom genitalnom regionu, analnom delu, čak i na mokraćne kanale, pa bakterije mogu ugroziti i bubrege
– Kod beba i malih devojčica povišena temperatura je prvi znak infekcije mokraćnih puteva. Ako je temperatura veoma visoka, praćena drhtavicom i lošim apetitom, velika je verovatnoća da je došlo do infekcije bubrega – kaže dr Mićović.
Važni saveti
Važno je redovno pranje tekućom mlakom vodom i blagim sapunom. Vlažne maramice izbegavajte, neka vam posluže samo kada ste van kuće.
Budite pažljivi s količinom kreme za negu. Dovoljan je tanak sloj kreme oko analnog otvora i u pregibima kože.
Redovno menjanje pelena se podrazumeva, ali ima roditelja koji se oslanjaju na njihov kvalitet, što nije opravdanje.
Ako se pojavi crvenilo vulve, odvedite dete kod pedijatra, koji će dati uput za uzimanje brisa. Na taj način utvrdiće se uzrok infekcije i prepisati odgovarajuća terapija.
Ako detetu skoči temperatura, odmah ga odvedite kod pedijatra. Analizom urina i urinokulture utvrdiće se da li je možda reč o infekciji mokraćnih kanala.
Naučite dete higijeni
Najvažnije je naučiti decu pravilnom održavanju higijene – u toaletu i po izlasku iz njega (pranje ruku). Naravno, skoro je nemoguće naučiti malo dete da ne seda na šolju kada nije kod kuće, ali u jednom trenutku će se i to dogoditi. Važan je i smer brisanja kod devojčica – od napred ka nazad. Ali ono što moramo imati u vidu jeste da su bakterije svuda oko nas tokom celog života. Neophodno je da naučimo kako da živimo s njima i uz njih, a da nemamo nikakvih tegoba. Mali broj bakterija nije štetan, a problemi se pojavljuju tek kada se one razmonože u velikoj formi i zauzmu floru polnih organa.
Održavanje higijene kod dece na pravilan način obezbeđuje zdrave genitalije i stvara uslove koji neće pogodovati razmnožavanju bakterija.
Ishrana kod kandide
Kandidi pogoduje kisela sredina u organizmu, kojoj doprinosi industrijski prerađena hrana. Zato se preporučuje da u ishranu uvrstite bazne namirnice poput svežeg voća, pogotovu limuna, povrća, maslinovog ulja, badema, suvog grožđa, prosa, spelte, klica... Ako se jedu izrazito kisele namirnice, na primer, riba ili meso, treba napraviti balans velikom porcijom zelene salate začinjene maslinovim uljem i limunovin sokom.
Izbacite slatkiše, konzervisane namirnice, mlečne proizvode (osim probiotskog jogurta), proizvode od belog brašna, industrijske sokove, zimnicu, sosove, mesne prerađevine.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod