Poremećaji izazvani dejstvom hladnoće u zimskom periodu nepovoljno utiču na naš organizam, pa će ovoga puta biti reči o tome kako se sačuvati.

Hronični bolesnici i oni koji su iscrpljeni zbog lošije cirkulacije teže podnose hladnoću, pogotovo kada duva vetar. Postoji i nasledni poremećaj odnosno povećana osetljivost na hladnoću, zatim porodična urtikarija (koprivnjača), koja nastaje pola sata posle izlaganja mrazu.

Do akcidentalne (izazvane nesrećnim slučajem) hipotermije celog organizma dolazi posle dužeg boravka na niskoj temperaturi. To može biti i profesionalno oboljenje (radnici u ribarnicama, oni koji pakuju zamrznute proizvode). Kod relativno zdravih osoba izlaganje većoj hladnoći dovodi do naglog sužavanja krvnih sudova (vazokonstrikcija), koje je praćeno smanjenim dotokom kiseonika u vitalne organe. Preporučuju se topla odeća i obuća, kapa, šal, slojevito odevanje, uz nepropustljiv spoljni sloj radi vetra. Izbegavajte da dugo budete u zgrčenom položaju, odrecite se duvana i alkohola, pravilno se hranite, pravite pokrete rukama i nogama dok boravite napolju i ne stojte dugo u vodi ili snegu.

Zlato proveravamo vatrom, ženu zlatom, a muža ženom.
Pitagora

Vaša Nada Macura