Mononukleoza

Infektivna bolest čiji je uzročnik EBV iz grupe herpes virusa. Kako se prenosi bliskim kontaktom i ljubljenjem, oboljenje je poznato i pod nazivom bolest poljupca. Virus najčešće napada osobe između 15 i 25 godina, a period javljanja je obično u jesen. Nakon inkubacije koja traje 5-15 ili 30-50 dana, javljaju se simptomi u vidu malaksalosti, pospanosti, lake groznice i glavobolje. Temperatura postepeno raste, traje 10-20 dana i praćena je groznicom, povraćanjem, grebanjem u grlu i otokom limfnih žlezda na vratu, koje mogu dostići i veličinu oraha. Česta pojava su i respiratorne infekcije. Kod velikog broja pacijenata slezina i jetra su uvećane.

Prenesena trudnoća

Produženo drugo stanje u odnosu na očekivani termin porođaja, što u slučaku biološkog produženja može biti uzrok smrti ploda i eventualnih komplikacija na porođaju, dok vremenski produženo drugo stanje nije opasno za plod. Stoga svaki zakasneli porođaj ne mora uvek da ima za posledicu prekomerno zrelo i eventualno oštećeno novorođenče, jer svi plodovi ne sazrevaju podjednako brzo u razvoju. Prosečno trajanje trudnoće iznosi 280 dana računajući od prvog dana poslednje menstruacije. Dopuštena odstupanja su u granicama od minus 15 do plus 15 dana. Faktori koji uzrokuju duže trajanje trudnoće nisu poznati. Ako u očekivanom terminu ne dođe do porođaja, na posteljici, usled procesa starenja, nastaju degenerativne promene koje smanjuju protok krvi, što ugrožava snabdevanje ploda kiseonikom i hranljivim materijama, pa prestaje da raste. Prenesena novorođenčad ima mlitavu kožu zelenkastomrke boje, sa ljuspicama epitela.

Piromanija

Psihička bolest poremećaja kontrole impulsa, koja se manifestuje kao neodoljiva potreba za paljenjem, podmetanjem vatre i posmatranjem požara. Piroman ne podmeće vatru radi ideologije, osvete i slično, već zbog zadovoljstva koje pritom doživljava. Jedan deo piromana pripada grupi mentalno zaostalih ili dementnih osoba, a drugi deo psihopatologiji. Najveći broj slučajeva povezan je sa alkoholizmom i asocijalnim poremećajem i mnogo je češći kod muškaraca. Uspešnim izazivanjem požara kod obolelog se oslobađaju snažne unutrašnje tenzije koje se skupljaju pre tog čina i na taj način postiže zadovoljstvo dok gleda požar ili učestvuje u tom prizoru.

Rinoliti

Tvorevine u nosnom hodniku koje ometaju disanje. Do njihovog stvaranja dolazi najčešće kada u nosu duže vreme postoje strana tela, pa posluže kao osnova na kojoj se talože krečne soli iz sekreta. Rinoliti mogu biti različite veličine i izgleda, a najčešće su sive boje, hrapave površine, veličine nosne školjke ili čak veći. Prozrokuju začepljenje nosa, praćeno gnojnim ili sukrvičastim sekretom. Lečenje podrazumeva njihovo hirurško odstranjivanje.

Tromboflebitis

Pojava tromba i zapaljenje zidova površinskih vena. Često je kod osoba koje imaju proširene vene na donjim ekstremitetima, pogotovu kod žena. Dolazi do usporenja krvotoka, oštećenja endotela zidova vena, najčešće kao posledica dugotrajnog ležanja u krevetu i stajanja, uzimanja oralne kontracepcije… Zapaljenske promene se najčešće javljaju u proširenim venama na butinama i potkolenicama. Zahvaćena mesta su bolna, otečena, tvrda na dodir. Javlja se i povišena telesna temperatura. Nakon nekoliko dana tromboflebitis se povlači, ali ostaje vezivno tkivo u zahvaćenom segmentu vene, pa se bolest često vraća.

Čmičak (hordeolum)

Zapaljenje gnojnih i lojnih žlezda kapka. Najčešće se javlja kao posledica stafilokokne infekcije, a česta je pojava kod dijabetičara. Na kapku se formira zapaljenski čvorić, okružen bolnim i tvrdim otokom, a gnojna upala u vidu žućkaste tačkice obično nastaje oko korena trepavica. Terapiju čine antibiotske masti i topli suvi oblozi

Pripremila: Vanja Ostojić