Najstariji sistem prirodne medicine na svetu posebno je delotvoran u lečenju dijabetesa, srčanih bolesti, astme, artritisa, glavobolje i depresije

Zdravlje je, prema ajurvedi, mnogo više nego prosto uklanjanje simptoma bolesti. Potpuno zdravlje se postiže kada su duh, telo i okolina u harmoniji. U centru pažnje ovog drevnog sistema za savršeno zdravlje nalazi se čovek kao jedinstvena celina – mikrokosmos koji je u sebi oživeo celokupano potencijal makrokosmosa. Zvuči komplikovano, ali je vrlo jednostavno. Najkraća definicija zdravlja, prema ajurvedi, jeste da je zdravlje svastha: sva – sopstvo, stha – utvrđen u, dakle, zdrav pojedinac je onaj koji je utvrđen u celovitosti života, onaj koji živi u skladu sa celinom prirodnih zakona i stoga je uvek zdrav i nikad ne oboleva.

Nastanak neravnoteže

Na pitanje koje metode ajurveda koristi za izlečenje, Branko Čičić, predsednik Udruženja za ajuvredu Srbije „Maharašijev koledž za savršeno zdravlje“, kaže da se koriste terapija sezonske detoksikacije, poznata kao pančakarma, koja se koristi i u prevenciji i lečenju bolesti, pravilna ishrana, biljlni preparati, terapija podmlađivanja (tzv. rasajane koje obnavljaju tkivo), aromaterapija, hidroterapija, zvučna terapija, vasta i meditacija.

– Ajurveda leči sve bolesti, baš kao i zapadna medicina. To je potpun medicinski sistem. Ono u čemu je posebno delotvorna jesu tzv. hronične bolesti, koje traju celog života, Primera radi, visok krvni pritisak, srčane bolesti, dijabetes tip 2, bronhijalna astma, reumatoidni artritis i posebno glavobolja, anksioznost, nesanica i depresija uspešno se tretiraju –objašnjava Čičić.

On napominje da, ako ne poštujemo dnevne i sezonske cikluse prirode, ako odlazimo na spavanje kasno, ako jedemo hranu koja je neprikladna za naš konkretni telesni tip, ako smo izloženi stresu, a nemamo tehniku kako da ga se delotvorno oslobodimo, stvaramo neravnotežu.

– Ona se akumulira i vremenom prelazi u zdravstvene tegobe, u bolest. Naravno, tu su i faktori spoljašnjeg zagađenja, iz vazduha, vode i hrane usled korišćenja pesticida, teških metala i sintetskih đubriva, kao i izloženosti elektromagnetnom zračenju. Mnogo toga nije moguće izbeći, ali se sve to može bitno redukovati pažljivim, svesnim pristupom životu. Ajurveda je integrativna medicina, koja odlično sarađuje s modernom medicinom. Lekari zapadne medicine vrlo lako uče mahariši ajurvedu, zato što je sistematična, logična i što njena primena redovno proizvodi naučno proverljive rezultate – naglašava naš sagovornik.

Značaj biljaka

Posebnost ove medicine jeste znanje o sinergiji bilja. Neke biljke su aktivni sastojci, druge pojačavaju njihovo delovanje, a treće usklađuju delovanje svih biljaka zajedno.

– Ajurveda drži da su biljke jednog podneblja najbolje za ljude toga podneblja“. Ono što nam je potrebno jeste primeniti ajurvedska načela kombinovanja i prerade biljaka na domaće lekovito bilje kojim Srbija obiluje. Doše su osnovna polja biološke inteligencije koja upravljaju fiziološkim i mentalnim procesima u telu. To su vata, pita i kafa. Najkraće, vata je odgovorna za kretanje, lokomotorni i nervni sistem, pita za metaboličke procese u telu, a kafa za telesnu strukturu, tkiva. One nisu svojstvene samo ljudima, već i svemu živom i neživom, uključujući i cikluse u prirodi. Kada čovek živi u skladu s prirodom, kada se budi i odlazi na odmor na vreme, kada jede kada je vatra varenja najjača, a asimilacija hranljivih materija najbolja (recimo, između 11 i 14 sati), kada živi aktivno ali bez stresa, čovek može da održi dobro zdravlje – objašnjava Čičić.– Preporučio bih svim ljudima, kao i svim profesionalnim zdravstvenim radnicima, da se upoznaju sa osnovama ajurvede i počnu da koriste blagodeti ovog najstarijeg sistema prirodne medicine u ličnom i u profesionalnom životu. Ajurveda je potpuno prirodna, neškodljiva i jednostavna za primenu.

Inače, za profesionalne zdravstvene radnike 9. i 10. maja 2016. u Beogradu će se održati Drugi međunarodni simpozijum o medicini duh/telo u ajurvedi, na kojem će učestvovati 900 delegata iz Indije, SAD-a, Francuske, Nemačke, Austrije, Crne Gore i Srbije.

U krevet pre 23 sata

Život u skladu s prirodnim zakonima je pravilo koje nam sve kazuje. Rano buđenje i rani odlazak na počinak, idealno pre 23 sata, umerenost i raznovrsnost u ishrani, hrana u skladu sa konstitucionalnim tipom, vežba transcendentalne meditacije i svakodnevna prevencija stresa, sezonsko čišćenje tela – to su najvažnija pravila zdravog života, vrlo jednostavna i prijatna za primenu – savetuje Čičić.

Tekst: Katarina Martić
ajuverda.jpg
Shutterstock 


Činjenice o ajurvedi

Nauka o dugom životu

- Ajurveda (ajus – život, veda – znanje) je nauka o dugom i zdravom životu i najstariji prirodni sistem zaštite zdravlja.
- Prvi ajurvedski univerzitet osnovan je pre 2.500 godina, kao prva visokoškolska ustanova u istoriji civilizacije.
- Danas sve veći broj moderno školovanih lekara širom sveta primenjuje ovaj sistem. Hiljade ajurvedskih klinika osnovanih na Zapadu, pre svega u Evropi, SAD-u, Kanadi i Japanu, pomažu ljudima da održe i povrate zdravlje na prirodan način.
- Mahariši Maheš Jogi, vodeći svetski autoritet u oblasti razvoja svesti, u saradnji sa vrhunskim indijskim lekarima i lekarima zapadne medicine, oživeo je 80-ih godina prošlog veka prvobitnu celovitost ajurvede. Mahariši je obnovio izvorna znanja i veštine ajurvedske medicine, sačuvane u retkim, viševekovnim, tradicionalnim porodicima ajurvedskih lekara i privatnim ajurvedskim školama.


Opipavanjem pulsa do prave dijagnoze

Branko Čičić, predsednik Udruženja za ajuvredu Srbije, kaže da ova medicina koristi tri osnovna dijagnostička postupka:

– Daršanam je spoljašnja inspekcija čoveka: telesne građe, kose, boje i tipa kože, promena na jeziku i noktima. Sparšanam je dijagnostikovanje putem dodira, gde je najvažniji aspekt pulsna dijagnostika. Drevni ajurvedski tekstovi kažu da se u pulsu ogleda celokupna životna istorija osobe, bolesti koje je preležala, sadašnje duševno i telesno stanje. I dok se bazični principi i čitanje pulsa brzo uče – tom veštinom treba da ovladaju i laici radi prevencije – medicinsko poznavanje pulsa zahteva dugotrajnu praksu i vođstvo iskusnog ajurvedskog lekara – objašnjava Čičić.