MEDICINSKI VODIČ OD A DO Š: Ušerov sindrom, Oligoamnion, Tromboflebitis...
Ušerov sindrom
Nasledni poremećaj progresivnog gubitka vida i slabljenja sluha. Vid propada zbog degenerativnog oboljenja retine, a prvi znaci se pokazuju još u pubertetu. Nastaje kao posledica mutacije gena i nasleđuje se autozomno recesivno. Pacijenti s tipom 1 rađaju se potpuno gluvi i kasnije imaju problema sa održavanjem ravnoteže, zbog čega retko prohodaju pre 18. meseca. U adolescenciji se javljaju noćno slepilo i slabljenje perifernog vida. Kod tipa 2 javlja se umereno do teško oštećenje sluha. Najređi je tip 3 za koji je karakteristično manje oštećenje sluha, a gubitak vida počinje da se pogoršava od puberteta.
Vertigo (Vrtoglavica)
Poremećaj orijentacije, usled čega postoji iluzija kretanja u prostoru. Uz privid kretanja često se javlja nekontrolisano trzanje, pad prilikom stajanja i hodanja, a ponekad i mučnina. Brojni su uzroci, a najčešći su poremećaj protoka krvi u mozgu, položajna vrtoglavica, tumor slušnog nerva, upala vestibularnog nerva, Menijerova bolest, povreda, prekomerno naprezanje mišića, starost, napetost, stres... Smetnje se pogoršavaju okretanjem glave i promenom položaja tela. Pacijenti se žale na bežanje predmeta pred očima, gubljenje u prostoru, propadanje. Lažnu vrtoglavicu karakterišu treperave zvezdice ili mrak pred očima, nesvestica, pritisak u glavi i ušima. Najčešći uzrok je trenutni izostanak ili smanjen protok krvi u mozgu ili vratu.
Oligoamnion
Manjak plodove vode, koja štiti bebu od povreda, udaraca i buke, omogućava joj slobodne pokrete, čime stvara preduslov za simetričan razvoj kostiju i mišića, a održava i stabilnu telesnu temperaturu. Nastaje lučenjem ćelija opni, krvnih sudova majke i bubrega ploda. Ona se stalno menja, a aktivnošću ćelija opni stalno se obnavlja, održavajući konstantnu količinu, prema starosti trudnoće. Najveća količina plodove vode je u četvrtom mesecu, 1-1,5 l. Kasnije se smanjuje, pa u 7. mesecu iznosi 0,5 l, a pred porođaj oko 2 dl. Mogući uzroci manjka su problemi s posteljicom, sindrom transfuzije s jednog blizanca na drugog, urođene mane fetusa... Oko 8 odsto trudnica, obično u zadnjem tromesečju, ima manje plodove vode, a često se javlja i kod žena sa prenesenom trudnoćom.
Paravakcinija
Zarazna virusna bolest koju prenose domaće životinje (krave, ovce, koze). Uzročnik je virus paravaccinae. Najčešće obolevaju ljudi koji dolaze u dodir sa zaraženim životinjama (stočari, veterinari, mesari). Infekcija nastaje neposrednim dodirom, a postoji mogućnost prenosa sa čoveka na čoveka. Period inkubacije traje 8-12 dana, a nakon toga po koži izbijaju plikovi koji se postepeno povećavaju i pretvaraju u tvrde, elastične kvržice sa centralnim udubljenjem, veličine oko 1 cm, obično na šakama. Često se naziva i lažnim kravljim boginjama. Bolest prolazi spontano posle 6-10 nedelja.
Tromboflebitis
Pojava tromba i zapaljenje zidova površinskih vena, čest kod proširenih vena nogu, pogotovu kod žena. Dolazi do usporenja krvotoka, oštećenja endotela venskih zidova, obično kao posledica dugog ležanja ili stajanja, oralne kontracepcije…Zahvaćena mesta su bolna, otečena, tvrda, uz povišenu temperaturu. Traje nekoliko dana, ali se često vraća
Pripremila: Vanja Ostojić
"PREDSEDNIK I GRADONAČELNIK SU OD PRVOG MOMENTA SA NAMA" Bolna ispovest porodice Firić: Pustite nas da oplakujemo decu bez vaših protesta i politike (VIDEO)