Ova drevna indijska veština zateže svaki mišić, popravlja držanje, pamćenje i raspoloženje i pomaže da se lakše suočimo s kriznim situacijama

Svaki čovek teži zadovoljstvu i sreći. Verujem da unutarnja ravnoteža igra značajnu ulogu na tom putu. Joga je aktivnost kojom ja u potpunosti postižem takav balans – objašnjava nam instruktorka joge Katarina Branković zašto je počela da se bavi ovom drevnom indijskom veštinom. Mada je završila Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, tek se kroz knjige, van fakulteta, prvi put susrela s jogom.

– Ubrzo sam počela da pohađam časove, zaljubila se u nju i ona postaje sastavni deo mog života. Vremenom sam poželela da ljudima oko sebe pokažem kako je joga savršen način za oslobađanje od stresa i rad na sebi, pa sam svoju profesiju nadogradila školujući se za instruktora hata joge – priča Katarina dok se priprema za čas sa svojom grupom koju čini nekoliko žena različitog doba.

Na pitanje koji su efekti vežbanja joge, kaže da je to sveobuhvatan sistem koji se bavi čovekovim razvojem na svim nivoima.

Osećaj sadašnjeg trenuka

– Joga oslobađa od stresa. Vežbajući, redukujete uticaj stresa na telo i ojačavate imuni sistem, a u slučaju bolesti potpomaže proces izlečenja. Joga asane zatežu svaki mišić povećavajući snagu i popravljajući držanje celog tela. Povećava telesnu fleksibilnost, a vremenom se ligamenti, tetive i mišići izdužuju i postaju elastičniji, pa telo postaje gipkije, a zglobovi pokretljiviji, što doprinosi uspostavljanju mišićno-koštane stabilnosti – objašnjava instruktorka.

Jogom se uravnotežuju nervni i endokrini sistem, poboljšavaju kardiovaskularne funkcije, reguliše krvni pritisak, poboljšava disanje i normalizuje probava. Takođe, povećava se moć koncentracije i pamćenja, popravlja raspoloženje, jača samopouzdanje i umanjuju simptomi teskobe i apatije.

– Joga razvija osećaj sadašnjeg trenutka: postajemo svesniji sami sebe, onoga što se dešava u nama, kao i svoje okoline. Na taj način joga nas uči kako da se suočavamo s kriznim situacijama i izazovima – objašnjava Katarina.

Ipak, i pored toga, mnogi ljudi odustanu od vežbanja jer im je joga „previše spora pa se unervoze tokom časa”.

Postepen napredak

– Da bi se održalo interesovanje za jogu, neophodno je da vežbač ima ispravan pristup, da je voljan da postepeno napreduje umesto da očekuje trenutne i savršene rezultate. Moj savet vežbačima je da budu strpljivi, uporni i otvoreni za nova saznanja – navodi naša sagovornica.

Postoji više vrsta joge, a osnovni oblik je hata joga, iz koje su se kasnije razvili drugi stilovi, kao što su: ajanger joga, aštanga joga, vinjasa, bikram joga... Ipak, hata joga se danas najviše praktikuje u svetu.

Zahvaljujući njenom holističkom pristupu i blagodetima koje pruža na svim nivoima čovekovog bića, suština joge je ravnoteža suprotnosti, pozitivnog i negativnog, svetlosti i tame, aktivnog i pasivnog, tela i duha. Princip jedinstva i harmonije vlada čitavim kosmosom pa prema tome i čovekom kao njegovim delićem. Bazirajući učenje na najvišim zakonima prirode, hata joga nastoji da uravnoteži energije i uskladi njihove tokove – naglašava instruktorka.

Sve više muškaraca

Jogu uglavnom upražnjavaju žene. Zbog čega se muškarci ređe odlučuju za ovaj vid vežbanja?
– Činjenica je da se svuda u svetu jogom bave uglavnom žene, iako je poznato da su svi veliki učitelji bili muškarci. Oni jogu prihvataju malo sporije, verovatno usled neobaveštenosti, predubeđenja (da je joga laka, nedovoljno dinamična, da nisu dovoljno fleksibilni), iz straha da probaju nešto drugačije od standardnih oblika rekreacije. Međutim, mora se reći da interesovanje muškaraca za jogu raste. Sve više njih otkriva dobrobiti od redovnog vežbanja. Mnogi vrhunski sportisti, poput Novaka Ðokovića, svedoče o tome koliko im je joga pomogla da napreduju i ostvare vrhunske rezultate – kaže Katarina.

5 činjenica

* Prvi efekti mogu se osetiti već posle mesec dana

* Reč joga nastala je od sanskritske reči judž – ujediniti, biti sjedinjen sa samim sobom, postići harmoniju u sebi, što dovodi do spokoja

* Joga je sistem holističkog zdravlja koji je nastao u Indiji pre više od 5.000 godina

* Svako može da je vežba

* Prvo se uočava napredak u gipkosti tela, zategnutosti mišića i većoj energiji

Idealna za trudnice

Prenatal joga smanjuje bolove. Trudnoća je vreme velike transformacije za ženu, a joga pomaže da kroz ove promene prođe smireno, fokusirano i opušteno. Praktikovanje joge u trudnoći ima mnogobrojne koristi na fizičkom i mentalnom planu i od velikog je značaja kao priprema za porođaj. Studije su pokazale da prenatal joga poboljšava spavanje, smanjuje stres i anksioznost, povećava snagu, fleksibilnost i izdržljivost mišića koji učestvuju pri porođaju, smanjuje bol u donjem delu leđa, glavobolju i mučninu.

Zablude

Ne mogu da vežbam, nisam elastičan

Naprotiv, joga povećava fleksibilnost. Ne treba da budete elastični da biste vežbali. Jogom se mogu baviti svi, bez obzira na godine, pol, religiju, čaki i oni koji se nikada nisu bavili rekreacijom ili su napravili veliku pauzu.

Nije dobra za decu

Pošto je joga integralna disciplina, usmerena na psihofizički razvoj, smatra se da je važno da deca odmalena vežbaju, stiču zdrave navike i uče kako da se na ispravan način brinu o svom telu. Joga omogućava pravilan rast i razvoj, jača samosvest i samopouzdanje.

Joga je statična

Joga nije aktivnost kao aerobik u smislu brzine i broja pokreta, ali je vrlo zahtevna. Obuhvata intenzivno istezanje, vežbe za snagu, savijanje, uvrtanje... Još kako možete da se umoritie i oznojite ako je pravilno upražnjavate!

Bolesni ne smeju da vežbaju

Joga se preporučuje kod lakših i težih oboljenja, naravno, uz konsultacije s lekarom i instruktorom. Možete je vežbati ako imate artritis, arterosklerozu, osteoporozu, dijabetes, probleme sa organima za varenje i mokraćnim putevima. Koristi kod proširenih vena, PMS-a, nesanice, umora. Naravno, nećete vežbati posle hirurške intervencije.

joga.jpg
Thinkstock