Juvenilni ksantogranulom

Benigna histiocitarna bolest koja se javlja kod dece već na rođenju ili u prvim nedeljama, a ređe u kasnijem uzrastu. Po koži i sluzokoži izlaze žućkasti tumori veličine do 2 cm, najčešće na glavi (čelo i lice) i udovima, a ređe na očima i unutrašnjim organima (srce, jetra, slezina, pluća). Promene najčešće spontano prolaze u periodu od 3 meseca do 6 godina. Ukoliko su tumori veći, postoji mogućnost uklanjanja hirurškim putem.

Polifagija

Simptom je raznih oboljenja i predstavlja pojačan apetit koji traje i rezultuje prejedanjem. Nastaje kao posledica različitih oboljenja: endokrinih bolesti – dijabetes melitusa, hipertireoidizma, Kušingove bolesti; oboljenja gastrointestinalnog trakta – atrofije pankreasa, loše apsorpcije hrane, psihičkih poremećaja poput bulimije i anksioznosti, PMS-a. Pored bolesti, uzrok prejedanja može biti i upotreba nekih lekova (antidepresiva, kortikosteroida). Česta posledica je gojaznost. Lečenje se sastoji od tretiranja osnovne bolesti koja ga izaziva.

Upala slepog creva

Nastaje usled postojanja prepreke na izlazu creva koja sprečava izbacivanje njegovog sadržaja. Usled nakupljanja tečnosti, creva se šire, nagomilavaju se bakterije te slabije otiču venska krv i limfa. Sadržaj stolice se skuplja i zgrušava oko biljnih vlakana, koja povećavaju volumen i stvaraju stvrdnutu masu stolice. Prvi simptom je obično ograničen bol u stomaku u predelu pupka, a mogu se javiti i povećana potreba za velikom nuždom i puštanjem gasova, dijareja, mučnina i povraćanje. Ako slepo crevo pukne, bolovi se intenziviraju, raste temperatura, kao i leukociti. Pucanjem creva dolazi do razlivanja gnoja po trbušnoj duplji, što je opasno po život, ako se ne reaguje brzo. Leči se jedino hirurškim putem odnosno vađenjem.

Cista u dojci

Šupljine ispunjene tečnošću koja može biti mlečna, sukrvičasta, krvava ili smeđe boje. Ako su smeštene blizu površine kože, često se mogu napipati. Uzrok nastanka još uvek nije poznat, ali određenu ulogu mogu imati povrede. Ponekad se oseti bol. Ukoliko se na ultrazvučnom pregledu ustanovi postojanje cista, njihov sadržaj se, ako su veće i složenije, šalje na analizu. Veće ciste koje izazivaju bol, moguće je isprazniti bušenjem tankom iglom, a izvađena tečnost se šalje na citološki pregled. Ukoliko se nakon 12 nedelja od pražnjenja cista ponovo formira, uklanja se operacijom.

Pevački čvorići

Nastaju kao posledica traume glasnih žica, to jest njihove preterane i nepravilne upotrebe. Najčešće se javljaju kod pevača, glumaca, prosvetnih radnika... Čvorići se na pregledu vide kao mali, svetloružičasti, ovalni i glatki čvorići na spoljnjoj ivici glasnih žica. Preporučuju se odmaranje glasnih žica i govorna terapija. Ponekad je potrebno odstraniti ih laringomikroskopski.

Pripremila: Vanja Ostojić