VREME JE PREHLADA: Šta nikako ne smete da radite kad se razbolite!
Prehlada je banalna infekcija, mnogo češća zimi, kada preti doslovno svima, bez obzira na pol i uzrast. Izaziva je virus, a uglavnom se prepoznaje po upali grla, kašlju, curenju iz nosa, opštoj malaksalosti, glavobolji... Najčešće traje nekoliko dana i prolazi spontano. Možemo je izbeći, ali i skratiti njeno trajanje.
Brojne su zablude, ukorenjene predrasude i „bapski recepti”, koji ne samo što neće skratiti već će i produžiti vreme trajanja prehlade. Podsetićemo vas na neke od njih.
Piti čaj s rumom?
Ovaj popularni napitak sadrži alkohol, a za vreme prehlade on je prvi koga treba izbegavati. Alkohol slabi organizam, kome je upravo tokom prehlade potrebna sva snaga da savlada virus. Međutim, to nije sve: alkohol sužava krvne sudove, a posledica toga je usporena cirkulacija odnosno slab dotok krvi u periferne krvne sudove. Nakon topline koju osetimo kada popijemo ovaj topli napitak, telesna temperatura se brzo snižava, pa nam bude hladno.
Šta učiniti? Popijte topli napitak, ali bez alkohola. Čaj i supa sprečiće dehidrataciju, koja isušuje sluznicu nosa i bronhija, a takođe će omekšati šlajm i olakšati iskašljavanje. Pomoći će vam čaj od eukaliptusa, ehinacee i svi biljni čajevi sa antiseptičkim delovanjem poput ruzmarina, majčine dušice, čempresa, lavande...
Ne otvarati prozore?
Grejanje pojačati na maksimum i zatvoriti sve prozore, jedna je od najvećih grešaka koju mnogi prave kada su prehlađeni. Time se samo podstiču razmnožavanje i aktivnost virusa.
Šta učiniti? Čak i ako je napolju mraz, a vi osećate jezu, redovno provetravajte prostoriju u kojoj boravite. Dovoljno je da na desetak minuta otvorite sve prozore da bi se soba provetrila. Vazduh održavajte vlažnim, ako ničim drugim, onda na peć ili radijator stavite posudu s vodom.
U prvim danima prehlade izbegavajte druženje, a posebno ljubljenje i rukovanje, jer time samo prenosite viruse i širite zarazu. Posebno izbegavajte kontakt sa starijim ljudima i malom decom, jer se kod njih i obična prehlada može lako iskomplikovati i preći u bronhitis ili upalu pluća.
Isprazniti apoteku?
Broju lekova koji se mogu kupiti u apoteci bez recepta i koji ubrzavaju izlečenje skoro da nema kraja: pastile za grlo, sirupi, sprejovi za nos, sredstva za jačanje imuniteta... apoteke su ih prepune. Naravno, oni pomažu, ali uzimanje preparata bez konsultacija s lekarom ili, još gore, kombinacija nekoliko njih, može doneti više štete nego koristi.
Šta učiniti? Pitajte za savet lekara ili farmaceuta, koji će vam, zavisno od opisanih simptoma, preporučiti najbolji preparat za izlečenje. Uz to uzmite med i inhalacijom ovlažite sluzokožu nosa i bronhija, što će vam olakšati iskašljavanje. Ako imate bolove i povišenu temperaturu, uzimajte lek za snižavanje temperature poštujući propisanu dozu.
Pušiti i boraviti u zadimljenoj prostoriji?
Bilo da ste pušač ili neko pored vas puši, izbegnite duvanski dim: on oštećuje sluzokožu i pogoršava simptome prehlade.
Šta učiniti? Zabranite pušenje ukućanima ako niste pušač. A ako ste pušač, možda je ovo pravi trenutak da se oslobodite te štetne navike. Isprobajte nikotinske flastere, ali vodite računa o dozama. Naime, uzimanje male ili nedovoljne količine nikotina tim putem prvi je razlog neuspeha ostavljanja cigareta.
ZELENSKI ODBIO DA POTPIŠE TRAMPOVU PONUDU: „Taj dokument nije spreman, ne štiti Ukrajinu“! Poljski premijer uputio HITAN apel Evropljanima (VIDEO)