SAVETI PEDIJATRA: Evo šta da radite kad se dete prehladi
Pedijatar dr Radmila Kosić iz DZ Zvezdara kaže da je povišena telesna temperatura najčešći razlog što roditelji dovode decu kod lekara.
– Pre nego što pođete u Dom zdravlja, istuširajte dete mlakom vodom, obucite mu laganu pamučnu odeću i smestite ga u provetrenu sobu. Važno je da pije dosta tečnosti, vode, negaziranog soka, čaja ili supice i da jede što lakšu hranu. Za snižavanje temperature kod dece koriste se paracetamol ili ibuprofen, dok su preparati acetil-salicilne kiseline (aspirin) zabranjeni za mlađe od 16 godina – kaže dr Kosić.
Razlog je rizik od pojave Rejovog sindroma, retke ali ozbiljne bolesti koja je praćena oštećenjem jetre i mozga, a može imati i fatalan završetak.
Spor napredak
Dr Kosić ističe da roditelji uvek strahuju da je povišena temperatura znak ozbiljne bolesti, što često nije slučaj.
– Virusne bolesti su najćešći uzrok bolesti, pa zato savetujemo da se prvo u kućnim uslovima, uz sirup za snižavanje temperature i protiv bolova dete umiri. U slučaju da se povišena temperatura održava, a mališan pritom gubi tečnost povraćanjem ili prolivom, treba ga odvesti na pregled – navodi naša sagovornica.
U slučaju da su simptomi znatno blaži, a posle tri dana terapije koju je roditelj sam sproveo, detetu nije bolje (iako se novi simptomi bolesti ne pojavljuju već i dalje traju oni s početka bolesti), dete takođe mora pregledati pedijatar. Ne treba odugovlačiti s posetom lekaru s obzirom na to da neke bolesti sporije napreduju.
– Pedijatar posle pregleda i rezultata laboratorijskih analiza ( krvna slika i urin) odlučuje da li je detetu potreban antibiotik ili dalje lečenje u bolničkim uslovima. U velikom broju slučajeva uzrok povišene temperature kod dece jesu virusne infekcije, pa se lečenje nastavlja kod kuće samo opštim merama, uz savet roditeljima da prate eventualne znakove pogoršanja opšeg stanja deteta. Temperatura preko 39 stepeni, snažan kašalj ili bol u uhu najčešće znače da je došlo do pogoršanja i da je potreban ponovni odlazak pedijatru – objašnjava dr Kosić.
Važna je doza
Lekovi za snižavanje temperature daju se na 6-8 sati (razmak ne bi trebalo da bude manji od četiri sata) onda kada je izmerena temperatura veća od 38,5°C.
– Roditelji su najčešće u dilemi koliko sirupa treba da daju i, u strahu od mogućih posledica, obično daju manju dozu od potrebne. Medikamenti se doziraju prema kilogramu težine, a ne prema uzrastu. Tako deca starija od dvanaest godina i teška 40 kilograma uzimaju lekove u istim dozama kao odrasli – ističe dr Kosić.
Naša sagovornica ističe da antipiretici služe i za suzbijanje bolova, pa ih možete dati ukoliko se dete žali na bol u uhu ili grlu i pre nego što ga odvedete na pregled kod pedijatra.
Tekst: Katarina Martić
Ne utopljavajte dete kada ima temperaturu!
U slučaju virusne infekcije ne primenjuje se terapija, već se samo nosić čisti fiziološkim rastvorom i po potrebi daje sirup za kašalj, dok se kod bakterijske infekcije primenjuje terapija lekovima.
Roditelji ne treba sami da postavljaju dijagnozu, već da svaku nedoumicu reše sa stručnjakom.
Svaki kašalj koji traje duže od 7 dana treba proveriti, to jest odvesti dete na pregled.
Kada je u pitanju virus, leče se simptomi bolesti: dete uzima dosta tečnosti, kapi za nos ili sirup koji smiruje kašalj.Za obaranje temperature koriste se lekovi kao i narodne metode (masiranje sirćetom, alkoholom, stavljanje krompira u čarapice).
Zabluda je da dete treba utopliti kada ima temperaturu jer preznojavanjem ona neće spasti, već mališana treba raskomotiti
Ako se dete požali da ga boli uho ili grlo, obavezno ga treba odvesti lekaru.
Bolesnu decu ne treba terati da jedu, važno je samo da piju dovoljno tečnosti, čaj i vodu, pogotovo ako imaju temperaturu
Antibiotike prepisuje isključivo lekar, i to kada je reč o bakterijskoj infekciji, jer se njima ne leči grip niti bilo koja druga virusna infekcija.
Važno
Kada ne smete odlagati odlazak lekaru?
- kada mu temperatura pređe 39°C i traje duže od 12 sati
- kada oseća jak bol
- kada povraća duže od četiri sata
- kada ubrzano diše
- kada ima krv u stolici ili mu je urin mutan i neprijatnog mirisa
- kada nema stolicu duže od 3-4 dana
Zašto temperatura raste?
Dr Radmila Kosić objasnila nam je i zbog čega dolazi do porasta temperature:
– Kada bakterije ili virusi dospeju u krv, odbrambene ćelije reaguju tako što luče tzv. unutrašnje piroksine. Ove materije dospevaju u centar za regulaciju telesne temperature koji se nalazi u delu mozga hipotalamusu, a on podiže temperaturu tela i započinje čitav niz imunoloških reakcija. To predstavlja odbrambeni mehanizam našeg tela, što znači da je porast temperature odgovor na infekciju i da nije uvek štetan za zdravlje.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore