Fizička neaktivnost sve više pogađa u zdravstvenom smislu, najviše urbanog čoveka, zbog tehnološke revolucije odnosno dugog sedenja za kompjuterom, pa i TV ekranom.

Osim faktora rizika za zdravlje, nekretanje povlači u i druge faktore, kao što su metabolički poremećaji, gojaznost i dijabetes. Imati i očuvati dobro stanje krvnih sudova može se postići fizičkom aktivnošću.

Milioni crvenih krvnih zrnaca prenose kiseonik do vitalnih organa, mozga i srca, a upražnjavanjem fizičke aktivnosti bar 30-45 minuta u toku dana zadovoljavamo osnovni minimum – da krv cirkuliše brže i da su tada mozak i srce u dobroj funkciji, da bolje mislimo i da to utiče na vitalnost, svakako i na raspoloženje i usporavanje starenja, a time pospešuje i borbu protiv demencije. Polusatna šetnja, pešačenje, vožnja bicikla, plivanje i za starije osobe su, vodeći računa o umerenosti, ono što čini kvalitet života.

Osim vitalnosti, i mentalno zdravlje dugo ostaje očuvano. Rezultati istraživanja idu u prilog muškarcima, jer se više kreću, bave sportom i nekim vidom rekreacije, za razliku od većine žena. Prilikom vežbi koje uključuju pravilno disanje, dolazi do oslobađanja hormona zadovoljstva, endorfina, serotonina, somatotropina i samim tim one utiču na raspoloženje.Iskoristite svaki lep i sunčan dan za šetnju pored vode, pored drvoreda i udisanjem čistog vazduha učinite dobro očuvanju svog zdravlja

Vaša Nada Macura