Pažljivo pročitajte uputstvo i proverite rok upotrebe, a zatim poštujte vreme, način i dužinu terapije. U slučaju bilo kakve nedoumice, odgovor potražite od stručnjaka

Bilo da je terapiju propisao lekar bilo da ste lek za dete kupili posle konsultacije sa apotekarom, važno je da prvo proverite pakovanje, rok trajanja i izgled leka, a zatim pažljivo pročitate uputstvo. Roditeljima je često najveći problem kako da malom detetu daju lek. Tablete su često velike i mališanu je teško da ih proguta, ili su pak gorke i neprijatnog mirisa. Saznajte kako da to što bezbolnije obavite i na šta posebno treba da obratite pažnju.

  • Pridržavajte se uputstva

Poštujte savete o doziranju leka koje vam je dao pedijatar, nemojte menjati na svoju ruku ni vreme primene ni dozu. Pridržavajte se i predviđenog trajanja terapije, ne prekidajte lečenje čim vidite da se detetu stanje popravlja i tegobe nestaju. To je posebno važno kod antibiotika. Takođe, obavezno pročitajte i moguće neželjene efekte. Mnogi lekovi mogu izazvati dijareju, crvenilo, svrab, vrtoglavicu, povraćanje i razne druge tegobe, pa je važno da uočite simptome i pravovremeno reagujete.

  • Poštujte način uzimanja leka

Pojedini medikamenti mogu se uzimati nezavisno od hrane, ali ako je u uputstvu izričito naznačeno da se piju pre jela, za vreme ili posle njega, poštujte to. Takođe, pojedine lekove ne treba uzimati sa određenim namirnicama, jer izvesne supstance koje sadrže poništavaju njihovo dejstvo. Ako je posredi sirup, pre upotrebe dobro promućkajte bočicu da bi se sadržaj ujednačio.

  • Kupovina bez recepta

Ako sami kupujete lek u apoteci, bez recepta, navedite farmaceutu uzrast i telesnu težinu malog pacijenta, kao i druge lekove koje eventualno već uzima, a posebno naglasite ukoliko je na nešto alergičan.

  • Ne lomite tablete i ne otvarajte kapsule!

Želudačna kiselina ili pak kiselina određenih namirnica može smanjiti ili povećati dejstvo leka. Takođe, pojedine tablete su obložene specijalnim filmom, da bi se zaštitio želudac. Zato je važno da detetu date lek namenjen njegovom uzrastu i težini, u izvornom obliku, a ne, recimo, polovinu doze istog leka za odrasle.

  • Ako se detetu ne sviđa ukus?

Mnogi roditelji imaju problem kada dete oseti gorak ukus leka, pa više neće da ga pije. Tada se treba poslužiti trikom. Pre davanja leka dajte detetu malo sladoleda. Hladnoća će nakratko umrtviti receptore na jeziku, pa se neprijatan ukus neće toliko osećati. U tu svrhu može da posluži i kašica koju vaš mališan najviše voli.

  • Najbolji položaj

Prilikom davanja leka važan je i položaj malog pacijenta. Postavite mališana u sedeći ili stojeći položaj, stavite mu lek na kraj jezika i dajte mu punu čašu vode. Uz pojedine medikamente dobija se specijalna kašičica ili kapaljka kojom se tačno odmerava prava doza, stoga nemojte koristiti slična kućna pomagala. Ako lek dajete špricem ili kapaljkom, najbolje je da njihov vrh okrenete prema unutrašnjoj strani obraza, da bi dete lakše progutalo tečnost.

  • Ako dete povrati ili ispljune lek?

Kada dete istog časa povrati ili ispljune lek, možete mu ga dati ponovo, ali ako se to desi tek posle pola sata, najbolje je da nazovete dežurnog pedijatra i pitate da li smete da detetu ponovo date istu dozu ili treba da je smanjite.

grip-prehlada-bolesno-dete.jpg
Shutterstock 

Pripremila Vanja Ostojić