Medicinski vodič od A do Š
Uremija
Skup simptoma i znakova koji se javljaju kod teške bubrežne insuficijencije. Nastaje usled nagomilavanja otrovnih materija, infekcije, smanjene koncentracije kiseonika, niskog nivoa bikarbonata u krvi... Simptomi su intenzivni svrab kože koji nastaje zbog taloženja kalcijumovih soli. Nizak nivo bikarbonata u krvi izaziva grčenje mišića, najčešće u potkolenicama i ubrzano disanje. Uremija podrazumeva i poremećaj niza metaboličkih i endokrinih funkcija bubrega. Pacijent teško diše, ima poremećaje vida, često se javlja i slepilo, poremećene su mu moždane i nervne funkcije, kao i rad organa za varenje, usled čega se javljaju dijareja i povraćanje. Neretko se dešava i da bolesnik padne u komu.
Onihoreksa
Promena na noktima koja prouzrokuje lomljivost i raspadanje nokatne ploče po kojoj su primetne brazde i otkinuti komadići. Uzrok može biti rad sa alkoholom ili organskim rastvaračima, upotreba acetona i lakova za nokte. U nekim slučajevima primećen je nedostatak vitamina A i D, kalcijuma i gvožđa. Preporučuje se mazanje noktiju glicerinom i toplim maslinovim uljem.
Socijalne fobije
Poremećaji za koje je karakterističan iracionalan strah od ljudi, socijalnih situacija, skupova. Pacijent se plaši svih situacija u kojima je drugi mogu gledati i uvrediti. Takođe, postoji i strah od nastupa, koji prevazilazi uobičajenu tremu. Socijalne fobije obično se javljaju nakon perioda adolescencije, a vrhunac dostižu posle tridesete godine. Mogu se javiti u bezbroj oblika, a obuhvataju i strah od korišćenja javnih toaleta, potpisivanja dokumenta pred drugima, jela u društvu odnosno bilo koje situacije u kojoj obolelog neko posmatra, ispituje, ocenjuje. Prate ih drhtavica, ubrzano lupanje srca, napetost, nelagoda u stomaku... Osobe sa socijalnim fobijama veoma su nezadovoljne sobom, niskog samopouzdanja i samopoštovanja, sa izraženim osećajem nesigurnosti. Često razmišljaju o samoubistvu.
Lasa (umarajuća) groznica
Spada u najteža infektivna oboljenja. Otkrivena je 1969. u Severnoj Nigeriji. Uzročnik je arenavirus koji prenose pacovi preko svoje mokraće, zagađujući hranu. Nakon inkubacije od 7-18 dana javljaju se bolovi u mišićima, groznica, drhtanje, glavobolja, povraćanje, gubitak apetita, mučnina, upala grla, uvećanje limfnih žlezda... U drugoj nedelji bolesti dolazi do krvarenja po koži i sluzokoži. Smrtni ishod je moguć najčešće kao posledica septičkog šoka i nedovoljne količine tečnosti.
Sindaktilija
Urođena mana usled koje dolazi do srastanja prstiju. Nasleđuje se autozomno –dominantno. Prsti na šakama ili stopalima mogu da srastu u različitom broju jedni za druge. Kada je u pitanju šaka, dete ima ograničene pokrete i ne može funkcionalno da koristi ruku u svakodnevnim aktivnostima. Moguća je hirurška korekcija, koja obuhvata više složenih zahvata, a nakon toga je obavezna fizikalna terapija.
Pripremila: Vanja Ostojić
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!