Psiholozi upozoravaju da mame i tate svojim ponašanjem mogu da učine mališane nesrećnim, neispunjenim i sklonim agresiji

Nisi dorastao da se nosiš s problemima! Samo bi kupovala, a od čega ćemo da živimo?! Što sam se za tebe i udala?! Nemaš pojma! To nikada ne bi trebalo da izgovarate pred decom!

Ovakve ili još gore rečenice, postale su, nažalost, deo uobičajene komunikacije u mnogim porodicama. Pre nego što uhvatite sebe kako želite da uvredite onog drugog, stanite! Razmislite! Jer, tako gurate svoje potomke u „emocionalni ambis“.

Zato, prema rečima Prvoslava S. Plavšića, jednog od najeminentnijih psihologa Srbije i autora kodeksa Unicefa „Deca i mediji“, nema opravdanja za roditelje koji ne shvataju da svojim neodgovornim ponašanjem negativno utiču na formiranje i sazrevanje dece.

- Svađe, tuče, ružno i nedosledno ponašanje roditelja, loši su primeri za decu. Čine da ona usvoje takvo ponašanje kao životni obrazac i počnu da se na isti način ophode prema drugima. Najveći problem predstavljaju mališani koji, bežeći od porodičnog haosa, odu u neželjenom pravcu - ističe Plavšić, dodajući da deca u određenim uzrastima ulaze u faze naglašene povučenosti ili agresivnosti.

Kako on kaže, kad mališani osete da je porodična ravnoteža poremećena, ona, svesno ili ne, preuzimaju stvar u svoje ruke.

- Tako pokušavaju da svojim problematičnim ponašanjem održe sklad u porodici. Na taj način preusmeravaju pažnju roditelja s njihovog konflikta na sebe. Često se dešava da otac i majka, zaslepljeni gomilom svakodnevnih problema, ne primećuju nezdrave modele ponašanja koje ispoljavaju u porodici, sve dok se one ne pojave u ponašanju deteta. I tada to često ignorišu. Sve dok ne izbije ozbiljna kriza - priča Plavšić.

Zbog toga, navodi on, roditelji bi trebalo da imaju na umu da je maksimalno poštovanje svačije ličnosti u kući ključ za normalno funkcionisanje porodice.

- Kriviti druge ako smo sami nezadovoljni ili neuspešni je nerazumno. Ne posvećivati pažnju razvojnim potrebama dece, njihovim problemima i osetljivostima, u najmanju ruku je nekorektno. Ko ne razume o čemu je reč, ne mora da čita stručnu literaturu, dovoljno je da odvoji malo više vremena za svoju porodicu i decu i da čita Duška Radovića, koji je poznavao i decu i roditelje... Prve voleo, druge upozoravao - kaže Plavšić.

Zanimljivost

Deca svojim ponašanjem pokušavaju da preusmere roditeljsku pažnju s njihovog konflikta na sebe