SAVET NEDELJE DR OGNJENA GUDELJA: Kad vam srce preskače
Razlozi nastanka mogu biti psihološke prirode, zatim neka oboljenja i čak lekovi. Na pojavu aritmije najveći uticaj ima nezdrav način života, što znači mnogo nerviranja, popušenih cigareta i popijenog alkohola ili psihoaktivnih supstanci.
Specifično je da ponekad aritmija ne stvara nikakve tegobe, pa se otkriva tek prilikom rutinskog lekarskog pregleda. Na primer, kod opasne aritmije ne moramo imati izražene simptome, a važi i obrnuto – bezopasna aritmija kod pojedinih pacijenata izaziva vrlo neprijatne simptome.
U svakom slučaju, ako osetite da vam srce „preskače”, da radi ubrzano ili usporeno, ako ste zadihani, osećate nesvesticu, vrtoglavicu ili gubite svest, obavezno se obratite lekaru. Redovni sistematski pregledi, naročito u srednjem ii starijem životnom dobu, prilika su da se otkrije veliki broj poremećaja srčanog ritma za koje pacijenti nisu ni znali.
Da bi se postavila dijagnoza aritmije, potrebno je obaviti fizikalni pregled s merenjem krvnog pritiska i EKG, kao i laboratorijske analize, ehokardiografsko ispitivanje i 24-satni monitoring preko EKG holtera. Kod teške aritmije mora se sprovesti invazivni dijagnostički pristup, tj. elektrofiziološko ispitivanje plasiranjem katetera u srce.
Vaš gost lekar dr Ognjen Gudelj, kartiolog sa VMA
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore