PREVENTIVA: Kolposkopski pregled spasava život
Rano otkrivanje
Cilj kolposkopskog pregleda je rano otkrivanje početnih promena tkiva na površini grlića materice, koje mogu postupno prerasti u rak vrata materice. On omogućava tačnu procenu mesta i stepena proširenosti takvih promena, uočavanje promena povezanih sa HPV (humanim papiloma virusom), koji je direktno odgovoran za nastanak raka grlića materice, i sigurno otkrivanje već postojećeg raka u početnom ili eventualno naprednom stadijumu.
– Naš cilj je da se HPV infekcija genitoanalne regije otkrije u što ranijoj fazi. Pacijentkinje mi često postavljaju dava pitanja: da li je moguće otkriti promene u ranoj fazi i da li ovaj proces prate dijagnostičke greške, pri čemu misle kako na sam pregled tako i na izbegavanje odgovarajućih dijagnostčkih postupaka? I na jedno i na drugo pitanje odgovor je bez sumnje: da! Cilj ali i obaveza svakog lekara, u ovom slučaju ginekologa, jeste da HPV infekciju otkrije što ranije odnosno na samom početku – ističe dr Jeremić.
Povećanje sigurnosti
Naš sagovornik objašnjava i da uobičajeni Papa-test nikako ne sme biti dovoljan.
– Radi se o tome da je njegova dijagnostička sigurnost samo 50 odsto. To nam nameće odgovornost da dijagnostičku sigurnost povećamo barem za još 30 odsto. Naravno, to će biti moguće ako se na Papa-test obavezno nadoveže stručan kolposkopski pregled. Stav da kolposkopija nije potrebna u dijagnostici HPV infekcije, apsolutno je netačan i može se smatrati stručnom greškom – ističe dr Jeremić.
Pregled i dijagnostika
Veliki broj pacijentkinja na pitanje da li su već bile na kolposkopskom pregledu ne zna da odgovori sa sigurnošću.
– Da razjasnimo, kolposkopski pregled je apsolutno bezbolan. On podrazumeva upotrebu kolposkopa, aparata kojim je moguće videti grlić materice, sluzokožu vagine, malih usmina, analnu i perianalnu sluzokožu pod uvećanjem od šest do 40 puta. Pregled podrazumeva odgovarajuću proceduru, koja ginekologu pomaže da lakše uoči i opiše eventualne patološke promene na grliću i genitoanalnoj regiji. Potom se prelazi na grlić materice. Pre nego što započnemo pregled, sluzokožu premažemo blagim rastvorom sirćetne kiseline (3-5 odsto) da bi se patološke promene lakše mogle uočiti. Kada to kažem, mislim prvenstveno na supkliničke ili početne forme kondiloma, koji se nakon premazivanja jasno vide. Inače, ove promene na glatkoj sluzokoži mogu se i napipati kao sitne gromuljičaste neravnine, što svakako nije normalan nalaz. Ovi supklinički oblici kondiloma rezervoari su HPV, koji se odatle širi prema grliću i spolja prema koži – objašnjava naš sagovornik.
Šta sve može da se vidi
– Posle premazivanja rastvorom sirćetne kiseline gledamo grlić pod spekulumom i uvećanjem kolposkopa. Apsolutno je proizvoljno kada neka žena kaže da ima ranicu. To je nepoznat pojam u kolposkopiji i ne prikazuje niti jednu kolposkopsku sliku. Ono što ukazuje na loša nalaz jesu kolposkopske slike tipa mozaika, punktacija, AW epitela ili leukoplakija. Ove slike su obično pokazatelji nekog patološkog procesa na grliću materice, koji nedvosmisleno ukazuje na HPV infekciju. Još gore je ako postoji kombinacija nekih od navedenih kolposkopskih slika, što je definitivno loš i rizičan kolposkopski nalaz, ispod kojeg može da se krije pretkancerozno stanje, pa čak i sam karcinom – ističe dr Jeremić.
Kliničko iskustvo i lečenje
– Na osnovu mog dugogodišnjeg kliničkog iskustva, Papa nalaz II gubi na dijagnostičkom značaju ako imam jasnu kolposkopski vidljivu patološku sliku. Veoma su opasne promene po tipu grubog mozaika, punktacija i AW epitela. To jasno govori u prilog HPV infekcije grlića materice, koja je u najvećem broju slučajeva izazvana visokorizičnim tipovima. Ako u toku pregleda zapazim kombinaciju pomenutih promena, tada se gotovo sigurno radi o prekancerozi tipa CIN I, II , III. Sve ovo govori da je stručan kolposkopski pregled dijagnostički mnogo značajniji od oslanjanja samo na Papa-test. Moj terapijski cilj je da se problem odmah reši i da jednom intervencijom zadovoljim i 100 odsto dijagnostiku i 100 odsto lečenje.
Kondilome otklanjam odmah u lokalnoj anesteziji svojom kombinovanom tehnikom radio-talasne vaporizacije i ekscizije, bez obzira na to da li su u početnom stadijumu ili su masivni. Nikako se ne sme čekati da oni budu veći pa ih tek onda skidati, jer takvi saveti takođe spadaju u lekarsku grešku – objašnjava naš sagovornik.
Kada je reč o promenama na grliću, i dijagnostika i terapija rešavaju se jednom intervencijom: radio-talasnom loop excizijom. Ovom intervencijom u lokalnoj ansteziji za pet minuta potpuno se otklanjaju patološke promene, brzo, bezbolno i bez krvarenja i time je pacijentkinja praktično izlečena.
Kako dodaje dr Igor Jeremić, prethodna biopsija u tom slučaju apsolutno nije potrebna jer je ona samo dijagnostička metoda, a ne i terapijska. Na taj način pacijentkinje bi se dva puta izlagale nepotrebnim traumama.
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)