Cink za zdrave živce i jak imunitet
Da bismo mogli da se nosimo sa obavezama i svakodnevnim zadacima, odbrambeni sistem mora da radi kao sat. Ako on otkaže, sve će krenuti nizbrdo
Ako imate problema s nesanicom, često ste loše raspoloženi i bezvoljni i ako vam je smanjena radna aktivnost - možda vam nedostaje cink. Ukoliko nedostaje organizmu i imunitet je oslabljen, pa se dešava i da se češće prehlađujemo.
Cink je široko rasprostranjen element u ljudskom organizmu. Značajan je za brojne fiziološke procese, a pre svega za finu koordinaciju nervnog sistema i hormona, za funkcionisanje odbrambenih snaga organizma i za održavanje integriteta kože i regeneraciju koštanog tkiva. Važnost cinka najbolje može da se shvati ako kažemo da je neophodan za izgradnju proteina.
On učestvuje u proizvodnji skoro svih hormona i neophodan je za funkcionisanje ćelija koštanog tkiva i kože - objašnjava doc. dr Janko Samardžić, klinički farmakolog, s Medicinskog fakulteta u Beogradu.
Ako imate sledeće simptome, možda vam nedostaje cink
- često ste prehlađeni
- preterano nervozni
- hronično umorni
- rane vam sporo zarastaju
- imate kožne promene
- imate proliv koji dugo traje
1 Dnevna doza
Uz konsultaciju s lekarom, moguće je uzeti preparate cinka za određena stanja i bolesti.
- Dnevne potrebe za cinkom su 15 miligrama za odraslog muškarca i 12 miligrama za odraslu ženu. Kod dece dnevne potrebe iznose 10 miligrama. Prilikom lečenja pojedinih oboljenja, uz konsultaciju s lekarom, moguće je da se doza elementarnog cinka poveća i do 50 miligrama. Važno je da se preparati cinka uzimaju nekoliko sati pre ili nekoliko sati posle pijenja kafe, preparata gvožđa, kalcijuma i pojedinih lekova jer oni ometaju iskoristljivost cinka.
2 Jedite meso i jaja
Najbolji izvori cinka su: morski plodovi (ostrige sadrže najveću količinu cinka), meso, jaja, integralne žitarice i orasi. Interesantno je da se cink iz namirnica životinjskog porekla dvostruko bolje koristi u organizmu nego iz biljnih izvora. Takođe, mogu da se primene i u prevenciji ili pre izlaganja organizma većim fizičkim naporima. Lokalno, preparati cinka mogu da se mažu kod virusnih infekcija nosne sluzokože i ždrela, a posebno izazvanih herpes virusima - ističe naš sagovornik.
3 Neželjeni efekti
Neželjena dejstva se retko javljaju. Mogu da se jave tegobe u probavnom sistemu (mučnina, bol u stomaku, povraćanje). Kod primene lokalnih preparata može se javiti iritacija. Preterani unos cinka može da izazove nedostatak bakra i malokrvnost.
4 Za i protiv
Svakako „za“. Utvrđeno je da se cink nalazi u svakoj našoj ćeliji i da je neophodan za pravilno funkcionisanje organizma. Zbog nepravilne ishrane i brzog života, deficit cinka postaje sve veći problem. Novija istraživanja se prvenstveno bave njegovom ulogom u nervnom sistemu i već je pokazan njegov antidepresivni efekat. Pored toga, efekti cinka pokazuju sličnosti s dejstvima današnjih sedativa, koji su među najčešće primenjivanim lekovima u svetu i kod nas. Sve to ukazuje da cink ima svetlu budućnost - ističe doc. dr Janko Samardžić.
5 Moćni afrodizijak
Otkriveno je da je Kazanova, poznati venecijanski ljubavnik, redovno uzimao cink. Svakodnevno je uzimao cinkom i proteinima bogata sirova jaja, a osim toga - obožavao je ostrige. Pretpostavlja se da cink kod muškaraca sprečava nastanak enzima aromataze (koji je uključen u proizvodnju estrogena) i na taj način povećava nivo testosterona. Međutim, hormon testosteron nije potreban samo muškarcima nego i ženama - za više energije, bolji polni nagon i više snage.
Savet stručnjaka - doc. dr Janko Samardžić, klinički farmakolog
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana