Obolelima je neprijatno
Oboleli od zapaljenskih bolesti creva - ulceroznog kolitisa i Kronove bolesti, osim osnovne bolesti, imaju brojne socijalne i emotivne tegobe. Zbog toga su članovi Udruženja obolelih pre tri dana postavili svoj štand u Knez Mihailovoj ulici i zajedno s lekarima informisali građane o bolestima, kao i o rizicima koje one nose.
Ujedno su na taj način obeležili i 19. maj, Svetski dan zapaljenskih bolesti creva. Zbog činjenice da se oboljenja creva teško otkrivaju, članovi Udruženja su ljude upoznali s prvim simptomima bolesti i savetovali ih o metodama lečenja.
- Cilj nam je da poboljšamo položaj pacijenata koji boluju od zapaljenskih bolesti creva, jer pored zdravstvenih tegoba, oni imaju i socijalne i emotivne probleme. Takođe, o Kronovoj bolesti i ulceroznom kolitisu malo se zna.
Neprijatne su za pacijente i oni se ustežu da o njima govore. Zapaljenske bolesti creva podjednako pogađaju i muškarce i žene, a najveći broj pacijenata je među mladima, od 15 do 35 godine života - kaže za Dr Kurir Ljiljan Đaković, predsednik Udruženja.
Istovremeno, posetioci štanda mogli su da se pridruže i potpisivanju peticije za bolje uslove lečenja i pojačanu edukaciju lekara i javnosti o zapaljenskim bolestima creva. Od njih trenutno u Evropi boluje 2,2 miliona ljudi, a u Srbiji između 3.000 i 5.000.
- Nema tačnih podataka šta uzrokuje bolesti, ali simptomi se kreću od povišene temperature, gubitka težine i nedostatka apetita, do krvarenja iz rektuma usled rana na crevima. Ukoliko pacijentu ne odgovara klasično lečenje, on mora da koristi biološke lekove koji postoje i u Srbiji. Ipak, problem je što su oni skupi, a nabavljaju se preko bolničkih budžeta, a bolnice često nemaju sredstava - objasnio je Đaković.
Tamara Marić
"OVO JE SAMO POČETAK OSTAVKI" Vučić: Težak psihološki udarac za zemlju, mi 14 ljudi ne možemo da vratimo, VAŽNO JE DA USLEDI KAZNA