Zreo plod dunje je tvrd, oporog i kiselkastog ukusa. Upotrebljava se svež u ishrani, od njega se kuvaju pekmezi, slatka, marmelade, žele…

U narodu se sok dunje i skuvana voćka upotrebljavaju protiv: proliva, plućnih bolesti, za jačanje sluzokože usta, želuca i creva... Dunja može da se sačuva do proleća, a u nekim krajevima je suše isečenu u tanke kriške od kojih se kuva čaj.

U tradicionalnoj medicini list dunje upotrebljava se kao sredstvo protiv proliva. Seme dunje kad se potopi u vodu postaje klizavo od velike količine sluzi koja, ako se promućka, spada sa semena. Kad se žvaće oseća se slab ukus i miris gorkih badema. Upotrebljava se kao sluzno sredstvo za izradu preparata za ublažavanje nadražajnog, suvog kašlja, spolja kao obloga kod opekotina, u kozmetici u losionima i sredstvima za oblikovanje kose.

Dunjina sluz se dobija tako što se 10 g semena prelije šoljom prokuvane i ohlađene vode i posle nekoliko sati procedi. Seme se upotrebljava isključivo celo, nezdrobljeno, da bi se izbeglo oslobađanje cijanovodonične kiseline, jer u semenu može da bude u količinama koje mogu da izazvu trovanje.

dunja.jpg
Foto: Profimedia

1. Sirup za bronhitis – Izdrobite 5 g semenki dunje i prelijte ih sa 100 ml vode. Kada se stvori gusta sluzasta masa, dodajte 15 g svežeg soka od bokvice i 100 g meda od žalfije. Uzimajte po jednu kašičicu tri puta na dan pre jela.
2. Dunja protiv čireva na organima za varenje – Po 1 kašiku lanenog i dunjinog semena prelijte 1 šoljom hladnog čaja od kamilice, dobro promešajte, procedite posle 1 sata i pijte nezasladeno pola sata pre jela 2-3 x dnevno.
3. Kod zapaljenja debelog creva – Pomešajte po 20 g lanenog i dunjinog semena, srčenjaka, islandskog lišaja i plodova borovnice, pa 3 kašike mešavine prelijte sa pola litre hladne vode, ostavite 3 sata, što češće mešajte, zagrejte u poklopljenom sudu do ključanja, ostavite da se ohladi i pijte 3-4 x dnevno po 1 čašicu na pola sata pre jela.

dunja.jpg
Foto: Profimedia

4. Dunja protiv proliva – Po 20 g drenjina, oskoruša, šipuraka, dunja i mušmula dobro isitnite, od te smeše uzmite 3 kašike i kuvajte 10 minuta u pola litre vode, a kad se ohladi procedite i pijte umesto vode.

5. Protiv zapaljenskih procesa na ustima – 2 kašike mešavine jednakih delova kamilice, žalfije i semena dunje prelijte sa četvrt litra ključale vode, ostavite 2 sata, procedite i ispirajte usta.

6. Melem za opekotine – Izdrobite 10 g semenki dunje, prelijte sa 200 ml vode i sačekajte da se stvori sluzava masa. Nanosite je na oboleli deo tela, direktno ili kao oblog.
Inače, prapostojbina Dunje je srednja Azija. Dunja je preneta u južnu i srednju Evropu, a najveću popularnost doživela je u staroj Grčkoj gde je čak ušla i u mitove kao simbol sreće, ljubavi i plodnosti.

dunja.jpg
Foto: Profimedia

opanak.rs