Uskoro bebe sa tri roditelja
Kontroverzni način vantelesne oplodnje koji stvara embrione od dve žene i jednog muškarca i time sprečava pojavu potencijalno smrtonosnih poremećaja je etičan, tvrde stručnjaci.
Cilj ovakve tehnike je da zameni deformisanu mitohondriju, odnosno mali generator energije u svakoj ćeliji.
Takvi poremećaji dovode do rađanja slepe dece, urođenih srčanih mana i opšte slabosti organizma.
Mitohondrije se prenose od majke na dete. Međutim, vantelesna oplodnja koja osim jajne ćelije i spermatozoida roditelja koristi još i donorsko jajašce, koristi ključne genetske informacije od majke i oca, kao što je uobičajeno, ali ih stavlja u donorsku jajnu ćeliju koja sadrži zdravu mitohondriju. To znači da bi dete imalo 0,1 odsto genetskih informacija od "trećeg roditelja".
Poslednjih osam meseci ovaj tretman nalazi se pred Bioetičkim savetom u Nufildu (Velika Britanija).
Dr Džef Vats koji vodi ispitivanje smatra da ako dalja istraživanja pokažu da je tehnika bezbedna i efikasna, ona će neometano moći da se koristi.
Ipak, on smatra da tu nema govora o "trećem roditelju", budući da će se insistirati na korišćenju genetskog materijala muškarca i žene koji žele potomstvo.
Međutim, postoje i oni koji se ne slažu sa takvim načinom vantelesne oplodnje, a pojedini kažu da je slična "stvaranju Frankenštajna".
Ipak, tretman je proglašen etičnim i samo se čeka završetak istraživanja i septembru i izvještaj sledeće godine. Tehnika se ispituje na Univerzitetu u Njukaslu.
SUTRA U 13.30: Predsednik Vučić sa predsednicom Državnog zbora Slovenije Klakočar Zupančič