(VIDEO) IMA GA ČAK 90 ODSTO POPULACIJE: Zubarka otkrila najveći mit o KARIJESU
Za velik broj ljudi, zdravlje zubi se čini manje važno od zdravlja ostatka tela - što je izuzetno pogrešno, objašnjava dr. stomatologije, Ada S. Kuper. Karijes zahvata gotovo 5 milijarde ljudi, odnosno oko 90 odsto svetske populacije, nezavisno o starosti ili polu.
Većina doživljava karijes samo kao "nešto crno" od čega zub počne da boli, a stomatolozi objašnjavaju kako je to hronična bolest koja može dovesti do gubitka zuba, ali biti i uzrokom ozbiljnijih zdravstvenih problema. Dr. Kuper smatra kako je neinformiranost najveći uzrok za tako velik broj karijesa, a tome pridonosi i najpopularniji mit o njemu - kako zub boli ako imate karijes.
Naime, osećaj bola javlja se tek onda kad je karijes došao do živca, to je već uznapredovao oblik oštećenja zuba i lečenje je zahtevnije od samog uklanjanja karijesa. Takav zub obično treba endodontski lečiti i na njega se obično preporučuje postavljanje krunice kako bi se dodatno zaštitio.
Deca nisu sklonija karijesu
Među druge mitove o karijesu spada onaj o tome kako su deca sklonija njegovom nastanku, već upravo suprotno - kod dece i mladih jače je lučenje sline koja neutrališe kiselinu. Ono zbog čega deca i tinejdžeri češće imaju pokvarene zube je unos prevelikih količina šećera i loša higijena zubi - od redovnog pranja do pregleda.
Sir čuva od pojave karijesa
Jedenje sira povećava proizvodnju alkalne kiseline u ustima i zbog toga je učinkovitije sredstvo u zaštiti zuba od žvakaće gume, tvrde zubari s američke Akademije opšte stomatologije. Oni su utvrdili da se žvakanjem sira stvara zaštitni sloj na zubima koji ih čuva od kiselina i nastanka karijesa.
Pogledajte što se zapravo događa kad vam zubar popravlja zub:
(express.hr)
VUČIĆ ODRŽAO SASTANAK SA VOJNIM VRHOM I ŠEFOVIMA SLUŽBI: Srbija mora biti sposobna da zaštiti svoj narod od svakog agresora! (FOTO)