Istraživanje Univerziteta u Redingu pokazuje da često upotrebljavanje isključivih reči, kao što su "nikada", "svi", "niko", "svaki dan", "uvek"... može da ukaže na depresiju, pa čak i na suicidne misli.

Studija Univerziteta u Redingu rezultat je analize 6.000 postova na onlajn formuma kako bi se pronašla veza između apsolutnih formulacija i depresije.

Studija objavljena u specijalizovanom časopisu Clinical Psychological Science otkriva da takve reči mogu ukazati na afektivni poremećaj. Oni su analizirali prisustvo 16 grupa reči na potpuno različitim forumima (za žene, majke, dijabetičare, astmatičare) kako bi izvukli zaključak o opštim karakteristikama izražavanja u poređenju s psihički obolelima. Pokazalo se da naročito anksiozne, depresivne osobe i osobe sa suicidnim mislima imaju isključiv pogled na svet.

Naučnici ističu da takvo izražavanje još ne znači da svaka osoba s takvim govorom mogla da postane suicidna.

Markus Volf, psiholog Univerziteta u Cirihu, kaže da je ovo istraživanje još uvek eksperimentalno, ali da se savremenim sredstvima već ispituje niz jezičkih specifičnosti.

Volf i njegove kolege pokazali su na 29 pacijenata da često korišćenje reči "ja", "moj", "meni", "mene", doduše, ne može pouzdano ukazati na depresiju, ali na osnovu usredsređenost na sebe može vrlo dobro da se predvidi da li će depresivna osoba osam meseci kasnije i dalje imati simptome, odnosno da li će ih ponovo dobiti.

Upravo tim pacijentima treba posvetiti posebnu pažnju, jer kasnije često pokušavaju da se ubiju - svaka druga žrtva samoubistva bila je depresivna.

Aktuelni rezultati iz Velike Britanije mogli bi da pomognu pravovremenom prepoznavanju ljudi sklonih samoubistvu.

Kurir.rs/sueddeutsche.de/Foto