MENIJEROVA BOLEST: Od problema s ravnotežom do gubitka sluha
Čitav svet se okreće, a sve zapravo miruje, zuji vam u ušima, a potpuna je tišina, imate utisak da ne čujete dobro - opis je simptoma Menijerove bolesti, koja nastaje usled nakupljanja i zadržavanja tečnosti u unutrašnjem uvu. Kome se obratiti za dijagnozu?
Vrtoglavica je sama za sebe već dovoljno neprijatna, a kada je praćena šumom u uvu, gubitkom ravnoteže, nagluvošću, mučninom i povraćanjem, onda svakako izaziva strah kao da je ugrožen život
Pojavljuje se iznenada
Menijerova bolest je hronično oboljenje unutrašnjeg uva, koje se najčešće manifestuje iznenadnom ili postepenom pojavom nagluvosti i šuma, kao i osećaja punoće obično u jednom uvu, a nakon nekoliko meseci i napadima vrtoglavice, koji mogu da traju nekoliko sati. Bolest je hronična, s različitim fazama poboljšanja i pogoršanja, povremeno s neprijatnim i čestim napadima vrtoglavice i povraćanjem, što je i razlog da pacijenti zatraže pomoć lekara.
Udružena s drugim poremećajima
Mada uzrok bolesti još uvek nije poznat, utvrđeno je da dolazi do nakupljanja, odnosno zadržavanja tečnosti u unutrašnjem uvu.
Primećeno je da određeni spoljašnji faktori poput stresa, uzimanja neke vrste hrane ili povećanog unosa soli, nekada i promene vremenskih uslova utiče na pogoršanje bolesti, ističu stručnjaci.
Kako se otkriva
Pošto se radi o unutrašnjem uvu, bolest se ne može direktno dokazati, ali uz detaljno opisane simptome, kao i pomoću testova sluha i ravnoteže može se posumnjati da se radi o Menijerovoj bolesti.
Lečenje
Nažalost, za ovu bolest još uvek nema leka, ali postoji više terapijskih pristupa, koji su individualni pošto svaki pacijent na terapiju reaguje na različit način. Najveći broj pacijenata uz dijetetski režim (manji unos soli) i uz adekvatnu terapiju lekovima (kojom se poboljšava cirkulacija unutrašnjeg uva i poboljšava izbacivanje tečnosti iz njega) može u dužem periodu da zadrži stabilno stanje. Kod manjeg broja pacijenata primenjuje se metoda kojom se lek ubacuje u unutrašnje uvo. Ova metoda lečenja pokazala se prilično efikasnom u kontroli bolesti, ali, nažalost, u nekim situacijama može doći do pogoršanja, pa čak i potpunog gubitka sluha. Karakteristično za ovu bolest je da se najčešće javlja u srednjem dobu, kod radno sposobnih ljudi, pa su i zato rana dijagnostika i blagovremeno lečenje Menijerove bolesti veoma važni.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti