Na Zlatiboru je počela druga sezona nacionalne edukativne kampanje pod nazivom "Ne budi crven kao rak" koja ima za cilj podizanje svesti o zaštiti od štetnog sunčevog zračenja. Više od 800 osnovaca iz cele Srbije, podeljenih u 72 ekipe, takmičilo se u okviru finala manifestacije "Treniraj, budi zdrav", to je ujedno 22 izdanje svojevrsne Lige šampiona u fudbalu za osnovce.

Odžana je i velika edukativna tribina na kojoj su dermatolozi i pedijatri širom Srbije apelovali da se vodi računa o preteranoj izloženosti suncu.

Najvažnija je zaštita dece

Zaštita od štetnog sunčevog zračenja najvažnija je kod dece. Dr Vesna Krstić Nenadić, pedijatar iz Opšte bolnice Užice ima korisne savete kako najbolje zaštititi mališane tokom letnjih meseci :

“Bitno je da se izabere adekvatna zaštita od sunca sa visokim zaštitnim faktorom, preporučena za uzrast deteta i da se dete radovno maže. Sunca se treba čuvati stalno, a ne samo na moru ili na plaži. Sunčevi zraci su najjači u periodu od 10-16h, pa je decu u ovom periodu potrebno skloniti sa sunca koliko god je to moguće. Preterano izlaganje kože suncu već od prvog dana ima veliki uticaj na stanje kože tokom celog života. Krema za sunčanje se nanosi na sve delove kože desetak minuta pre izlaska na sunce. Mazanje deteta se ponavlja u zavisnosti od boje kože, pigmenta i prethodne izloženosti kože suncu. Za bebe i malu decu obično je potrebno ponovno mazanje kože na svakih pola sata. Obratite pažnju da odabrana krema obavezno ima zaštitu od infra crvenog IR-A zračenja koje je opasnije i štetnije od UVA i UVB zračenja. Idealno bi bilo da odabrana krema štiti takozvanim inovativnim prirodnim filterima.”

img-08771.jpg
Foto: Kurir

Koža brzo stari

Sunce zrači infra crvenim zračenjem (IR) i ultraljubičastim zračenjem (UVA, UVB i UVC). Od ukupne sunčeve energije koja dolazi do površine Zemlje, najveći deo zračenja od čak 56% predstavlja IR zračenje, 39% je vidljivo svetlo i oko 5% predstavlja UV zračenje. Infra crveno zračenje je značajan faktor spoljne sredine, ima sve veći uticaj na zdravlje ljudi, a posebno na kožu. Postoje različite vrste infracrvenog zračenja, a štetni i opsani su infra crveni A zraci (IR-A). Infra crveno A zračenje predstavlja gotovo trećinu ukupnog sunčevog zračenja, dok UVA i UVB zračenje čini samo 7% ukupnog sunčevog spektra. Dermatolozi poručuju da je IR-A četiri puta jače i štetnije od UVA i UVB zračenja zajedno i da dovodi do mnogobrojnih i dugoročnih oštećenja kože. To štetno infra crveno zračenje prodire najdublje u kožu, izazivajući brojna oštećenja DNK, a značajno ubrzava i starenje kože.

img-08461.jpg
Foto: Kurir

I sportisti podržavaju kampanju

Nenad Milijaš, kapiten FK Crvena Zvezda, na Zlatiboru se družio sa malim fudbalerima i preneo važne preventivne poruke:

“Sport i zdravlje mogu i moraju da idu zajedno. Važno je da se zaštitimo, da čuvamo naše klince, da izbegavamo najveće vrućine i da koristimo zaštitne kreme. Ni sunce nije kao što je nekada bilo, posebno nama fudbalerima može da napravi mnogo problema, jer smo često na terenu i kada ima preko 30 stepeni. Inače, u avgustu, kada će biti najvece vrućine, ovde na Zlatiboru očekuje nas prvi međunarodni kamp “Deki Stanković”. Čast mi je što sam jedan od promotera ovog kampa, što ću raditi sa mališanima, ali i što ću biti u prilici da skrenem pažnju da su edukacija i zdravi stilovi života jednako važni kao i fer plej i uživanje u fudbalskoj igri”, poručio je Nenad Milijaš.

SAVETI ZA PRAVILNU ZAŠTITU OD SUNČEVOG ZRAČENJA :

  1. Odabrane zaštitne kreme koristiti svakodnevno, ako ste izloženi suncu više od 10 minuta.
  2. Ponavljati premazivanje zaštitnim sredstvom nakon kupanja, znojenja ili brisanja peškirom.
  3. Obratiti paznju da odabrana krema za sunčanje, osim od UVA i UVB zračenja, štiti i od infracrvenog (IR-A) zračenja koje je daleko jače i štetnije za kožu, jer prodire najdublje u njenu strukturu.
  4. Bilo bi najbolje da zaštitna krema ne sadrži veštačke hemijske filtere kao zaštitu od sunčevog zračenja, bolje rešenje su svakako mirkopigmenti.
  5. Ne produžavati sunčanje zbog korišćenja većeg faktora.
  6. Izbegavati izlaganje suncu u periodu od 10h do 16h.
  7. Prilikom boravka u hladovini zaštita od Sunca je takođe potrebna.
  8. Iako ste pravilno naneli kremu koja vas čuva od sunčevog zračenja, koristiti i ostala zaštitna sredstva koja su svakako dobrodošla – naočare za Sunce, šeširi, voda za piće...

(Kurir, foto Kurir)