PRAVI TRENUTAK DA PADNU MITOVI O ZIMI: Pileća supa NE LEČI grip!
Pileću supu treba jesti. Ali, jelo ne leči bolest, već umiruje upaljeno grlo i osigurava telu potrebnu tečnost, zato je veoma važno konzumirati je tokom bolesti.
"Nemoj dugo biti napolju, hladno je, prehladićeš se", savet je koji svake zime mnogi roditelji ponavljaju deci. Ipak, ova lekcija em nije tačna, em vas neće sačuvati od bolesti.
Iako štipa za obraze, istina je da hladnoća nije ni u kakvoj vezi s rizikom od prehlade. Istina je da je uzrokuju virusi ili bakterije koji se zimi mnogo lakše šire, ali ne zbog boravka na vazduhu, nego u zatvorenim prostorijama, kada smo u bliskom kontaktu sa (zaraženim) ljudima.
Mit: Supa leči sve
S generacije na generaciju prenosi se mit o lekovitim moćima kokošje supe. Iako nije čudotvorna i neće vas izlečiti od gripa, u tom mitu ipak ima istine jer je dokazano da ovo jelo pozitivno utiče na imunološki sistem. Naime, topla supa organizmu osigurava potrebnu tečnost i umiruje upaljeno grlo i pomaže da se telo okrepi.
Mit: Zimi koži ne treba UV zaštita
Iako je hladno i oblačno, to ne znači da vam ne treba krema sa zaštitnim faktorom, upozoravaju dermatolozi. Iako zimi nema mnogo sunčanih dana, UV zraci i te kako su prisutni, pa i tada treba upotrebljavati kreme sa zaštitnim faktorom 30.
Mit: Dok je kapa na glavi, biće vam toplo
Pogrešno! Toplotu gubimo preko bilo kojeg dela tela koji nije zaštićen odećom i koji je izložen spoljašnjim uticajima. Zato ne brinite, ako ste zaboravili da stavite kapu, niste izloženi većem zdravstvenom riziku. Kapa je, naravno, zimi dobrodošla, ali nije nužna pri svakom izlasku iz kuće (sem ako nemate problem sa upalama uha). Mnogo su važniji kvalitetan kaput i tople čizme.
Mit: Grip je jaka prehlada
Grip može imati simptome jake prehlade, ali za razliku od nje, mnogo je opasniji po zdravlje, a u nekim slučajevima i po život. Zato ga ne treba shvatiti olako, već lečiti čim se pojave prvi simptomi.
Mit: Antibioticima se najbolje leči grip
Antibiotici su delotvorni u borbi protiv bakterija, ali ne i protiv virusnih infekcija poput gripa. Ne uzimajte lekove na svoju ruku, terapiju treba da vam odredi isključivo lekar!
Mit: Suva koža je bezopasna zimska gnjavaža
Svrab i perutanje kože iritantna su i neprijatna posledica hladnoće i suvog vazduha, koju nikako ne treba zanemariti jer nastaju sitne pukotine koje su otvorena vrata za brojne infekcije. Delujte preventivno i kožu hidrirajte dva puta dnevno, nakon tuširanja i pre odlaska na spavanje, i pijte što više vode, to je zimi takođe važno.
(Kurir, Foto: Profimedia)
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"