Slučajevi iznenadnih smrti tokom rekreativnih sportskih aktivnosti uopšte nisu retkost. Osim toga, teretana ima na svakom ćošku, često su smeštene i u memljivim i vlažnim podrumima, a stručno znanje i iskustvo onih koji ih vode veoma je upitno. Oni koji ih koriste, a naročito mlade osobe, od takvih ne mogu da dobiju pravu informaciju šta je za njihovo telo dobro, a šta ne ili često rade onako kako sami misle da treba.

profimedia0295971318.jpg
Profimedia 

"Teretana je izuzetno naporan sport i rekreativci koji je posećuju morali bi pre nego što se upuste u fizičku aktivnost da obave kardiološki pregled, a poželjna je i analiza krvi", smatra čuveni sportski lekar Moma Jakovljević, dodajući da bi i rekreativci od, recimo pedesetak godina, muškarci koji idu na mali fudbal, trebalo bi da obave kardiološki pregled jer su to ljudi koji uglavnom nisu aktivni, bave se kancelarijskim poslom, sede...

profimedia0295945694.jpg
Profimedia 

Doktor Janković je dodao i da psiha individualca ima uticaj na procenu ličnog zdravstvenog stanja, te ima onih koji za svaku sitnicu kukaju, dok drugi trpe jake bolove, ignorišu ih i misle da im nije ništa ozbiljno. Svako, kako je rekao doktor, mora da ima neke simptome, ali se ignorišu.

Doktor preporučuje da se uradi makar krvna slika, jer ona može da pokaže stanje bubrega, pankreasa, jetre, nivoa šećera... A ne bi bilo naodmet otići i na ultrazvuk stomaka.

profimedia0216109236.jpg
Profimedia 

Kurir.rs/Blic/Foto Profimedia