FDA je odobrila lek truvada kao preventivnu meru za ljude koji su pod visokim rizikom da putem seksualnog odnosa unesu virus u organizam

Američka Uprava za hranu i lekove (FDA) odobrila je upotrebu prvog leka za koji je utvrđeno da smanjuje rizik od infekcije virusom HIV, čime je postavljen kamen-temeljac u 30-godišnjoj borbi protiv izazivača side.

FDA je odobrila lek truvada, koji proizvodi "Gilijad sajensis", kao preventivnu meru za ljude koji su pod visokim rizikom da putem seksualnog odnosa unesu u organizam HIV, poput onih koji imaju partnere inficirane tim virusom.
Istraživanja iz 2010. godine su pokazala da lek kod zdravih homoseksualaca i heteroseksualaca koji imaju odnose sa HIV pozitivnim osobama smanjuje rizik od infekcije od 44 odsto do čak 73 odsto.

Aktivisti za javno zdravlje smatraju da bi novi lek mogao da uspori širenje HIV-a, kojim se godišnje u SAD inficira novih 50.000 ljudi.

Međutim, pojedine grupe i medicinske institucije se protive odobravanju ovog jer ljudima može dati lažan osećaj sigurnosti i smanjiti upotrebu kondoma, koji su, prema njihovim rečima, najpouzdanija preventivna zaštita od HIV-a.
U FDA, međutim, veruju da korišćenje truvade neće smanjiti upotrebu kondoma.

"Ono što smo utvrdili je da se korišćenje kondoma povećalo vremenom, a seksualno prenosive infekcije su ostale na istom nivou, ili su se smanjile. Tako da, u suštini, nemamo nijedan jak dokaz da se kondomi ne koriste ili da se manje upotrebljavaju", ocenila je direktorka FDA za antiviruse Debra Bernkrant.

Procenjuje se da u SAD ima 1,2 miliona ljudi sa HIV-om, koji se razvija u sidu, ukoliko se ne leči antivirusnim lekovima.

Gilijad je od 2004. reklamirao truvadu kao lek za ljude koji su već inficirani HIV-om.
Istraživanja koja su počela 2010, međutim, pokazala su da bi taj lek, zapravo, mogao da bude odlična preventiva.