Tek što ste se vratili s godišnjeg odmora, primetili ste da su se neke promene na vašoj koži, do juče gotovo neprimetne - znatno uvećale. Nije vam prijatno, pomišljate na najgore...O čemu se zapravo radi?

Ovoga leta ste, kao nikad do sada, učinili sve da smanjite rizik od obolevanja od raka kože: pod suncem ste boravili po protokolu - samo u jutarnjim ili večernjim satima, štitili se kremamama s visokim faktorom, lice zaklanjali šeširom. Otkud onda po vama male, žućkastobraonkaste pločice?!
U početku okrugle ili ovalne, glatke na dodir, primećujete da su polako počele da prelaze u tvrde, uzdignute i tamno prebojene, a od nekoliko milimetara "struk" im se proširio na nekoliko centimetara! Da to nije možda melanom?!

fullsizerender-3.jpg
Promo 


Promene na koži, bez obzira na njihov izgled i poreklo, zaista mogu da izazovu pravu paniku. Izbegli bi je da ste na vreme otišli kod dermatologa, koji bi vam objasnio da su u pitanju seboreične keratoze, bezazlene promene koje su poznate i kao staračke fleke.
- Ovaj naziv im baš i ne odgovara jer se javljaju i kod mlađih osoba, ali to nije jedino što, kad su one u pitanju, deluje zbunjujuće. Liče vam na mladeže, rađe ne biste da ih dirate. Grešite, vaš strah je neopravdan! Na prvo pitanje koje sebi postavite, a to je da li treba da ih se rešite, moj odgovor je - apsolutno da - poruka je dr Igora Jeremića, specijaliste radiotalasne dermatohirurgije.

NIKO NIJE POŠTEĐEN
Pre svega, šta je to i zašto nas snalazi?

- Prisutne su kod osoba čija je koža često bila izložena suncu. Kao što znamo, njegovo dejstvo se akumulira, pa su i ovi dobroćudni tumori epidermisa, građeni od epitela i strome i raspoređenih u pravilnom odnosu, odraz onoga što smo radili u prošlosti. Javljaju se kod oba pola, ali žene su podložnije.

Koji su još uzroci?
- Uz dejstvo sunca, "rađaju" ih genetika, hormonski disbalans, a veliku ulogu igra i HPV virus.


Kad se najčešće javljaju?
- Najveća učestalost im je između 35. i 60. godine, ali treba znati i da postoje tzv. juvenilni oblici. Javljaju se kod adolescenata, nisu uobičajena pojava, retki su.


Kako možemo da ih prepoznamo?
- Promene su višebrojne (preko 10 komada), retko pojedinačne, uglavnom su raspoređene u seboreičnim predelima lica, grudi i leđa. Mogu da se nađu i na koži stomaka i velikih pregiba na telu. Uglavnom su tamnije boje, ali vrlo glatke, podsećaju na somot, pa ih i mi sami, a neretko i lekari, mešamo s mladežima.

MOGU DA PROKRVARE
Po čemu se razlikuju?

- Nisu infiltrirani u kožu, što nije slučaj s mladežima, pa se njihova baza odvaja od podloge. Ako se ovakva keratoza zagrebe, mogu da se primete sitne ciste i veliki broj crnih čepova koji se krune.


Nekad izgledaju baš zastrašujuće.
- Ako ih ima manji broj, većih su dimenzija. Vremenom površina ovih ovalnih pločastih promena postaje vrlo gruba, hrapava, kruni se prilikom brisanja peškirom posle kupanja ili tuširanja, taru se o odeću, što sve može da izazove manje ili veće krvarenje.

melanom-rak-koze-dermatolozi-solarijum-bolest-uv.jpg
Profimedia 


Šta još može da se dogodi?
- Starije keratotične promene mogu da se podele u režnjeve i izazovu pravu paniku kod pacijenta. Naime, hiperplastične resice tad prodiru u dubinu, što takođe izaziva zabunu - sumnja se da je u pitanju mladež, odnosno njegova maligna transformacija. Isto tako, mogu da zamaskiraju mladeže, teže je onda uočiti promene na njima koje mogu da budu opasne.

SPAS JE - OMČA
Kako se uklanjaju?

- Koristi se tečni azot, ali broj tretmana i nemogućnost uklanjanja masivnih, tvrdih keratoza, uz fleke i estetske nedostatke, stavljaju ovu metodu u drugi plan. I nakon kiretiranja mogu nastati problemi (povrede bazalnog dela), ožiljci. Po svojim rezultatima najbolja je radiotalasna metoda uklanjanja.


Šta podrazumeva ova metoda?
- Bez obzira na starost i veličinu keratoze, bez oštećenja bazalnog sloja mogu da se skidaju promene specijalnim radiotalasnim omčicama kojima se dodiruje površina promene. Njima se i bukvalno izaziva barenje procesom lokalizovane vaporizacije. Osim što se posao završi jednim postupkom, i kozmetički efekat je fantastičan.


Da li je potrebna anestezija?
- Manje površine i keratoze skorijeg datuma se na ovaj način odstranjuju bez ikakve anestezije. Ako su promene veće, koriste se kreme sa anestetikom ili se u kožu ubaci lidokain-adrenalin.

KAKO DO DIJAGNOZE
Pre uklanjanja bilo kakve promene na koži, od izuzetnog značaja je precizna dijagnoza. Samo lekar specijalista je zadužen za to. U najvećem broju slučajeva dijagnoza se lako postavlja: već kliničkim pregledom može da utvrdi da se radi o keratozi, što će se potvrditi dermoskopskim pregledom, koji se obavlja brzo i bezbolno. U izuzetnim slučajevima moraju se isključiti klasična veruka vulgaris, bezocelularni epiteliom, pigmentni nevus i maligni melanom.

NE ODLAŽITE UKLANJANJE
- Maligna transformacija je moguća (ne često) i zbog toga treba ukloniti keratoze. Intervencija ne sme da se odlaže i jer se, dok se starije promene uvećavaju, neprekidno javljaju nove keratoze. Mogu da budu praćene svrabom, crvenilom, s kasnijom maceracijom i sekundarnim infekcijama, posebno sad kad je vruće i posebno kod gojaznih osoba. Dakle, nisu nikako samo kozmetički problem.

TERAPIJA RADIOTALASIMA
- bezbolna
- komforna
- kratkotrajna (oko 30 sekundi po promeni)
- efikasna

(Branka Mitrović, Foto: Profimedia)