Trnjenje i utrnulost ruku ili nogu najčešće je bezopasno, ali ako se često ponavlja, shvatite ga kao alarm za odlazak kod lekara jer može da bude znak moždanog udara, dijabetesa, multiple skleroze.

Osećaj utrnulosti i trnjenja u rukama i nogama, kao i u ostalim delovima tela, svima je dobro poznat. Na sreću, najčešće je bezazleno i bezopasno, ali ako se često ponavlja, treba posetiti lekara, jer uzrok može da bude i neka ozbiljna bolest, kao što je moždani udar, dijabetes i multipla skleroza.

"Ove tegobe predstavljaju nadražajne simptome koji govore telu da postoji problem. Osećaj utrnulosti i trnjenja može se pojaviti bilo gde na telu, ali najčešće se javlja na stopalima ili dlanovima. Međutim, može da se javi i u delu ruke ili noge, celom ekstremitetu ili polovini tela, na licu, oko usana, u jeziku, na glavi i vratu", objašnjava dr Velibor Jolić, specijalista neurologije u Specijalnoj bolnici za cerebrovaskularne bolesti „Sveti Sava“.

Prema njegovim rečima uz trnjenje i utrnulost mogu se javiti i druge smetnje – bol, osećaj mravinjanja, svrab, ukočenost i slabost mišića.

"Uzroci ovakvih simptoma su brojni, pa je neophodan lekarski pregled da bi se postavila adekvatna dijagnoza. Kod naglo nastale intezivne utrnulosti dela tela, naročito ako je praćena slabošću mišića ili smetnjama hoda, koordinacije, vida ili govora treba odmah se javite lekaru", savetuje doktor Jolić i otkriva na šta sve može da ukaže utrnulost i trnjenje.

Moždani udar

Ako se trnjenje, trnci, utrnulost ili obamrlost javljaju iznenada u jednoj polovini tela, uz druge neurološke tegobe ili simptome, mogu biti znak moždanog udara.

Dijabetes

Utrnulost, obamrlost, žmarci i mravinjanje, prvo na stopalima, a onda postepeno i na potkolenicama i šakama mogu da se jave i kod dijabetične neuropatije, koja nastaje kao komplikacija šećerne bolesti.

dijabetes.jpg
Foto: Shutterstock

Multipla skleroza

Jedan od simtpoma ove nepredvidive bolesti jeste i utrnulost i trnjenje koje može nastati bilo gde na telu.

Alkoholizam

Nedostatak vitamina, loša nutricija i toksično dejstvo alkohola krivci su za poremećaj perifernog nervnog sistema, gde uz osnovne žalbe na trnjenje, noćne grčeve u listovima i preznojavanje treba identifikovati i sve znakove oštećenja mozga i tela usled ove često nelečene bolesti.

profimedia0160073920.jpg
Foto: Profimedia

Panični napad

Uz trnjenje lica javlja se i utrnulost u rukama i nogama, uz ubrzano disanje, „lupanje“ u grudima i osećajem anksioznosti i kada se takav napad ne prekine, može doći i do potpune ukočenosti mišića brade i prstiju šaka. Ovakvi ataci se zbog svoje dramatičnosti najčešće viđaju u ambulantama kod interniste ili neurologa, ali se svakako savetuje obavezan psihijatrijski pregled i praćenje, naročito kod ponavljanja.

Poremećaj cirkulacije

Ovaj uzrok trnjenja je prolazan i objašnjava se poremećajem cirkulacije i nedovoljnom ishranom mišića. Nastaje zbog pritiska na periferne nerve u situacijama kada, recimo, spavamo ili su nam prekrštene. Promenom položaja ruku tegobe se povlače. Ali ako se utrnulost i obamrlost pojasno širi duž ekstremiteta postavlja se pitanje da li je došlo i do slabosti mišića šake ili stopala, što je znak oštećenja perifernog nerva.

Toksični i metabolički uzroci

Neprijatno trnjenje u šakama se, na primer, može javiti i tokom hemioterapije i uspešno se leči simptomatskom terapijom, dok je u stanjima oštećene jetrine ili bubrežne funkcije oštećenje izraženije na nogama, uz osećaj „nemirnih nogu“, grčeve ili trzaje mišića. Autoimune ili sistemske bolesti, kao i infektivne bolesti mogu dati različite oblike trnjenja ili utrnulosti uz osnovnu kliničku sliku same bolesti.

profimedia0323839881.jpg
Foto: Profimedia

Kurir.rs/Žena/V. Nedeljković/Foto Profimedia