Iskašljavanje krvi, bol u grudima, noćno znojenje i malaksalost simptomi su zbog kojih obavezno morate da posetite doktora

Kašljete danima, a ponekad iskašljavate i krv, bole vas grudi, znojite se noću, malaksali ste i gubite na težini, a dobili ste i temperaturu. Iako ovi simptomi na prvi pogled deluju bezazleno, jer liče na neku banalnu disajnu infekciju, neophodno je da se što pre obratite lekaru, zato što postoji osnovana sumnja da ste oboleli od tuberkuloze (TBC).

To je zarazna bolest koja se uspešno leči, ali, ako se ne leči, može da dovede i do smrti. Tuberkuloza je jedna od najraširenijih zaraznih bolesti u svetu. Računa se da je njome zaraženo između dve i tri milijarde ljudi. Svake godine se zarazi oko devet miliona ljudi.

Kako za Dr Kurir kaže dr Tatjana Adžić Vukičević iz Klinike za pulmologiju Kliničkog centra Srbije, tokom 2004. godine u Srbiji je bilo 37 obolelih na 100.000 stanovnika, a u 2011. manje od 20 na 100.000 stanovnika.

- TBC je zarazna bolest, koju izaziva bacil tuberkuloze ili Kohov bacil. Bolest najčešće zahvata pluća, a u 10 do 15 odsto slučajeva i druge organe, najčešće kosti, bubrege i centralni nervni sistem. Kako se bolest prenosi sa čoveka na čoveka, gotovo da nema osobe koja nije inficirana tuberkuloznim bacilom. Međutim, ne obolevaju svi inficirani.
Ona kaže da su u najvećoj opasnosti siromašni, alkoholičari, pothranjeni, kao i osobe inficirane virusom HIV ili osobe koje su zbog drugih bolesti duže vreme primale terapiju za jačanje imuniteta.

- Tuberkuloza pluća se uglavnom leči lekovima i najčešće podrazumeva šest meseci lečenja, u dve faze. Tokom prve, inicijalne faze, koja traje dva meseca, pacijent uzima četiri leka, dok tokom druge, takozvane produžene faze, uzima dva. U slučaju da je pacijent „zaradio“ vanplućnu tuberkulozu, lečenje može da traje i godinu dana - kaže dr Adžić Vukičević i upozorava da, ukoliko se lečenje neuredno sprovodi ili ga bolesnik prekida, može nastati tuberkuloza koja je otporna na lekove.

- To je multirezistentna tuberkuloza, kod koje lečenje u proseku traje 18 meseci, pa i duže. Čitav svet, zapravo, strahuje od ove vrste TBC, jer je taj bacil otporan na rezervne medikamente - kaže naša sagovornica.

Kod preko 90 procenata obolelih do infekcije dolazi putem vazduha, jer tuberkulozni bolesnik kašlje i izbacuje sitne kapljice, pune Kohovog bacila. Osobe u njegovoj neposrednoj blizini to udišu i na taj način se inficiraju. Zato je za utvrđivanje dijagnoze neophodno uzeti u obzir da li je pacijent bio u kontaktu s obolelim od tuberkuloze.

- Potrebno je načiniti i rendgenski snimak pluća, na kome se vide karakteristične promene i uraditi pregled ispljuvka - savetuje dr Adžić Vukičević.

Prevencija

Najbolji način prevencije tuberkuloze je brza dijagnoza bolesti i lečenje. BCŽ vakcina se sprovodi nakon rođenja deteta. Danas se u Srbiji primenjuje i DOT strategija, odnosno, direktno posmatrana terapija tuberkuloze, zahvaljujući kojoj je Srbija svrstana u grupu evropskih zemalja s niskom stopom oboljevanja od te bolesti - kaže dr Tatjana Adžić Vukičević.