Ako je nalaz pozitivan, kolonoskopija će isključiti postojanje polipa ili karcinoma u debelom crevu. U tom slučaju već se lakše diše

Nakon 50. godine test na prisustvo skrivene krvi u stolici (okultno krvarenje) treba obavezno da radite jednom godišnje, čak i ako nemate simptome, odnosno ako kod vas nije utvrđen povećan rizik od bolesti debelog creva. Ako je neko u familiji bolovao od raka debelog creva, mogućnost da se pojavi ovo oboljenje i kod vas daleko je veća, pa stolicu na pregled treba da nosite i pre, bez obzira na godine starosti.

primdrradisavitas.jpg
Privatna Arhiva 

OBRATITE PAŽNJU IMA LI KRVI - Faktori rizika su i opstipacija ili neredovna stolica, pojava proliva, česti grčevi u stomaku, neredovna ishrana namirnicama bogatim belančevinama, hrana s malom količinom celuloze, gojaznost, pušenje - poruka je prim. dr Radiše Vitasa, gastroenterologa i hepatologa. Zapamtite, skriveno/okultno krvarenje u stolici ne može da se vidi golim okom. - Može da se ustanovi samo pomoću hemikalija koje se koriste pri vršenju FOB testa. Ako se testom otkrije prisustvo krvi u stolici, treba da se urade dodatne analize kako bi se utvrdio uzrok krvarenja.

POMOZITE SAMI SEBI - Urađeni FOB test koji dokazuje prisustvo krvi u stolici ne znači i da će se odmah znati šta je izvor krvarenja. Zato je neophodno da gastroenterolog razmotri sve simptome koje pacijent ima kako bi ukazali na problem, a potom drugim dijagnostičkim procedurama problem i dokazao i lečio. Kako bi se tačno lociralo mesto krvarenja, u obzir dolaze i kolonoskopija (pregled debelog creva i završnog dela tankog creva) ili endoskopija, pregled gornjeg intestinalnog trakta - probavnog sistema. Šta vi za sebe možete da učinite da ne biste dospelu u ovu situaciju? Nije teško! Pre svega, obratite pažnju na kvalitet ishrane, jedite dosta povrća i voća, unosite u organizam najmanje 1,5 litara tečnosti dnevno, trudite se da redovno praznite creva (nemojte da se suzdržavate), bavite se sportom prema svojim afinitetima i mogućnostima, preventivno uradite FOB test.

NAJČEŠĆI UZROCI POJAVE KRVI - prisutnost polipa - hemoroidi (proširene vene u završnom delu debelog creva) - analna fisura (rascep, pucanje sluzokože anusa) - pojava divertikuluma (kesasto izbočenje sluzokože) - čir na želucu - crevna infekcija koja dovodi do inflamacije (upale) - ulcerozni kolitis (upalna bolest debelog creva) - Kronova bolest

OVO OBAVEZNO POSLUŠAJTE: Upotreba određenih namirnica, suplemenata i lekova neposredno pre testiranja stolice može da uzrokuje lažnopozitivan ili lažnonegativan nalaz. Da biste bili sigurni da će test pokazati realan rezultat, neophodno je da bar dva-tri dana pre ispitivanja koristite uglavnom mlečnu ishranu, a izbegavate džigericu, crveno meso, zeleno povrće, cveklu i voće (borovnice), suplemente koji sadrže vitamin C, posebno lekove protiv bolova (ibuprofen, diklofen, aspirin).

(Branka Mitrović, Foto: Profimedia)