Odbacite sve negativnosti U vreme dok traje pandemija, kad većina nas druge ljude ne viđa redovno ili uopšte, održavanje pozitivnog raspoloženja bitnije je nego ikad.

U životu nam se često dešavaju stvari sa kojima treba hrabro da se suočimo. Tada je veoma važno da ostanemo pozitivni iako nam to nekad izgleda teško, ali jedino tako ćemo savladati negativnost koja preti da zavlada našim životima. Sigurno se i vi često pitate kako da sačuvate dobro raspoloženje, pogotovo tokom izolacije? Evo nekoliko saveta kojih se treba pridržavati...

Muzika briše sve brige

stockphotofunnyfatmansingsintheshower1318442921.jpg
Shutterstock 

Muzika nam može podići raspoloženje, ona ima veliku snagu da nas smiri i uteši. Ono što vrlo često diže raspoloženje jeste pevanje omiljenih pesama. Ne brinite o tome da li imate dobar glas ili ne, zar je to uopšte bitno? Pevajte dok se tuširate, kad kuvate ili dok obavljate kućne poslove.

Opustite se

Kada pevate, dišete na drugačiji način i u pluća unosite više vazduha nego inače. To zauzvrat pomaže telu da se opusti i dokazano smanjuje stres.

Ako često kukate žaleći se na nešto ili stalno brinete šta će se ubuduće dešavati, to nikako neće poboljšati ni vašu sreću, a ni mentalno zdravlje.

Ako provodite dosta vremena na mobilnom telefonu, onda ga bar koristite za pametne stvari. Umesto da čitate zastrašujuće vesti, gledajte video-zapise koji će vam pomoći da smanjite anksioznost, nemir ili depresiju. Isprobajte video-poziv ako niste dosad ili popričajte s nekim - to je mnogo bolja terapija nego kuckanje poruka.

AKO OSEĆATE NAPETOST,ISPROBAJTE SLEDEĆE

foto: Shutterstock

1. Dišite duboko

Sedite pravo negde gde vam je udobno, ali to ne sme da bude kauč (stolica ili pod). Slušajte i usredsredite se na disanje. Recite u sebi „udahni“ i „izdahni“ deset puta. Sedite tako 5 minuta svesni svog tela. Ako vas uhvate depresivne misli, zamislite ih kao da su izvan vas, kao da je u pitanju neka reklama. Ponovite vežbe disanja.

2. Još jedna vežba koja pomaže

Stanite minut, pa nakon toga sedite na pod i prekrstite noge u turski sed. Možete i da čučite dva minuta. Slušajte tišinu u kojoj se nalazite i ispraznite misli.

3. Istezanje jača mozak

Kako biste pomogli svom telu i mozgu, isprobajte pilates ili jogu. Sve to pomaže u poboljšanju gipkosti. U stvari, sve vrste vežbanja su dobre kako za telo, tako i za um.

foto: Shutterstock

4. Ne buljite u telefon pre spavanja

Još jedna dobra navika koja će pomoći da ostanete pozitivni jeste da pre odlaska na spavanje izbegavate telefon i umesto toga malo čitate. Lepše ćete utonuti u san.

5. Dobro se naspavajte

Vrlo je važno dovoljno spavati da bi se stres smanjio. Količina sna koja je ljudima potrebna varira, ali mnogima od nas je s godinama potrebno više.

Pobrinite se da spavaća soba bude tamna, mirna i malo hladnija (odškrinite prozor), mnogo bolje ćete spavati. Ne pijte kofein ili alkohol kasno, a pijte i manje tečnosti posle 19 sati da biste izbegli noćne šetnje do toaleta.

foto: Shutterstock

6. Pomažući drugima, i vaša sreća će biti veća

Razmislite o tome na koji način možete da pomognete drugima, na primer, starijim komšijama koji su u samoizolaciji i koji ne mogu da izlaze iz kuće. Pomozite životinjama i prijateljima. Pronađite način. Zabavite svoje dete ako mu je dosadno kod kuće, dogovorite mu video-poziv s prijateljima, pustite mu neki edukativan film ili video. Vreme s partnerom iskoristite na najbolji mogući način uz rituale ili društvene igre koje ranije zbog posla niste mogli često da radite. Izađite na terasu, popijte jutarnju kaficu i uhvatite malo sunca.

Kurir.rs/Still/Foto: Shutterstock