Zamor, slabost, visok pritisak... Procenjuje se da u našoj zemlji godišnje oko 70. 000 ljudi ima ovakve potreškoće zbog srčane slabosti. Ono što posebno zabrinjava jeste da polovina obolelih ne doživi pet godina nakon postavljanja dijagnoze.

profimedia0362825890.jpg
Profimedia 

- Imam unuka, volela bi sa njim da provodim više vremena u šetnji i u igri, to mi je zbog problema sa srcem dosta onemogućeno jer se brzo zadišem i prosto slabo se nekako osečam kada hodam, kada stojim - rekla je Ljiljana Cvetković, srčani bolesnik.

screenshot-397.jpg
Kurir Televizija 

Srčana slabost zahteva doživotno lečenje i dovodi do čestih hospitalizacija, smanjenja kvaliteta života ali i prevremene smrti. Uzroci su višestruki, a jedan od najčešćih je nelečen visok pritisak.

-Naravno da postoje određeni genetski fakori, znački ishemijska bolest srca svakako doprinosi nastanku srčane slabosti, hipertenzivna bolest koja je izuzetno prisutna u populaciji, svaki treći odrastao čovek ima hipertenziju, nelečena hipertenzija može da vodi srčanoj slabosti- rekao je Goran Lončar, kardiolog.

screenshot-398.jpg
Kurir Televizija 

Lečenje srčane insuficijencije nije nimalo jednostavno, koriste se najčešće dva načina.

- Osnov lečenja srčane slabosti jeste medikamentna terapija i u krajnjoj instanci prosto postoje i određene, složenija tehnička rešenja, tipa mehaničke cirkularne potpore, narodski rečeno postoje srčane pumpe i krajnje odnosno finalno rešenje je srčani transplant, naravno i tu postoje određena ograničenja- rekao je Goran Lončar.

Pandemija korona virusa usmerila je pažnju javnosti na epidemiološke mere i lečenje ove infekcije, ali pandemija kardiovaskularnih bolesti ostaje i traje i odnosi godišnje 52 000 života.

bhds.jpg
Shutterstock 

Kurir.rs/M.L.

Bonus video:

00:58
MUŠKARCI PODLOŽNIJI SRČANIM UDARIMA! Nutricionista Milka Raičević otkrila kako to da sprečite, minut dnevno vam može SPASITI ŽIVOT Izvor: Kurir televizija