Muškarci koji ćelave ili su oćelavili imaju 2.5 puta veći rizik da razviju težak slučaj korona virusa, istraživači su upozorili.

profimedia0335037393-1.jpg
Profimedia 

Pojačano opadanje kose, odnosno "androgena alopecija" podrazumeva naslednu ćelavost, a pogađa oko 50 odsto muškaraca koji su stariji do 50 godina. Tipičan izgled krajnje faze muške androgene alopecije je potpuno golo teme sa vencem preostale kose oko glave. Gubitak kose se najpre ispoljava kao proređivanje i povlačenje linije kose. Tokom vremena se kosa na zaliscima gubi i na kraju dolazi do ćelavosti.

Naučnici su otkrili da su muški pacijenti koji imaju uobičajene biomarkere (biološke karakteristike) povezane sa gubitkom kose znantno podložniji teškim infekcijama korona virusa. Konrektno, ovi muškarci su bili osetljiviji na muške hormone poznate kao androgeni.

celavimuskarac-1.jpg
Profimedia 

Rezultati studije mogli bi da otvore nove mogućnosti za nove terapije, a možda čak i za lečenje Kovida-19, rekao je tim naučnika.

Ćelavost kod muškaraca kontrolisana je varijacijama androgenog receptora (AR), koji reguliše koliko je telo osetljivo na androgene, odnosno muške hormone koji uključuju testosteron i androstenedion.

Androgeni odgovori su takođe povezani sa enzimom koji je poznat kao TMPRSS2 za koji se smatra da igra ulogu i u infekcijama sa korona virusom. Istraživači su bili posebno motivisani da prouče vezu između AR gena i ozbiljnog kovid stanja nakon što su primetili da je neočekivan broj muškaraca sa androgenom alopecijom hospitalizovan zbog korona virusa. Tačnije, tim je saopštio da je oko 79 odsto ispitanih muškaraca sa teškim oblikom Kovida-19 imalo androgenu alopeciju.

celavimuskarac-3.jpg
Profimedia 

U studiji su naučnici izmerili dužinu ponavljanja poliglutamina u genu AR (CAG ponavljanje) - koji je povezan i sa androgenom osetljivošću i ćelavošću - kod 65 muških kovid pacijenata. Otkrili su da je kod muškaraca kod kojih je ponavljanje u AR bilo kraće od 22 nukleotida (molekuli koji čine DNK) znatno manje verovatno da će biti primljeni u bolnicu ili intezivnu negu u poređenju sa onima čiji se CAG ponavljao više od 22 puta.

"Naši podaci ukazuju da su duži AR CAG povezani sa težim stanjem kod Kovida-19", istakao je istraživač Andri Goren iz kalifornijske kompanije "Applied Biology".

"Nalazi pokazuju da bi se dužina ponavljanja AR CAG mogla koristiti kao biomarker za pomoć u identifikovanju najugroženijih muških pacijenata koji treba da budu prioritet za odeljenje intezivne nege", dodao je.

Dr Goren i njegov tim takođe rade na obećavajućoj novoj terapiji za kovid pacijente. Celokupni rezultati studije biće predstavljeni na prolećnom simpozijumu Evropske akademije za dermatologiju i venerologiju.

celavimuskarac-2.jpg
Profimedia 

(Kurir.rs/A.M./Daily Mail)

Bonus video:

00:59
VESELO DO ZORE ZA ĐURĐEVDAN KOD RODIĆA U TITELU: Prije Ceca i Goca nazdravljale, a zet Šijan plaćao muzici i peo se na stolove Izvor: Instagram