Rak pluća danas u velikom procentu izlečiv ukoliko se otkrije na vreme - rekla je prof. dr Violeta Miahilović Vučinić

Oboleli od raka pluća od polovine 2020. godine, dobijaju o trošku RFZO najsavremenije imuno i ciljane terapije, što uliva nadu da se danas u Srbiji sa rakom pluća može živeti.

Dobar primer da se sa rakom pluća može voditi kvalitetan život je i članica udruženja "Punim plućima" Đurđina Jovanović (54) iz Mladenovca, jedna od 300 pacijenata koja je već godinu dana na imunoterapiji.

- Sa životom sam se bila pozdravila prošle godine u ovo vreme. Jedva sam hodala, disala, trpela jake bolove i imala 17 kilograma manje. U tom period imunoterapija je stavljena na pozitivnu listu i ja sam bila među prvim pacijentima, koji su počeli da je primaju. Moje stanje je bilo vrlo dramatično. Bila sam u odmaklom stadijumu bolesti, kada operacija nije mogla da se obavi, sa metastazama na jetri i plućnoj maramici. Danas, godinu dana kasnije, metastaze su nestale, a ja sam druga žena. Svaki odlazak na skener to je i potvrdio, jer svaki put na nekom mestu karcinom je nestao. Terapija mi je dala nadu da sa njim mogu da živim - priča Đurđina.

Koliko se radi o teškoj i smrtonosnoj bolesti pokazuje i statistika, po kojoj se u proseku kod 16 osoba dnevno dijagnostikuje rak pluća, dok na žalost, svakodnevno 13 naših sugrađana izgubi bitku sa ovom bolešću. Prema ovim podacima, Srbija zauzima neslavno drugo mesto u Evropi.

Prof. dr Violeta Miahilović Vučinić istakla je da je rak pluća danas u velikom procentu izlečiv ukoliko se otkrije na vreme.

s-njim-nema-distance.jpg
Privatna Arhiva 

- Zato bi pušači od svoje 55. godine, treba da idu na redovne godišnje preglede, odnosno na takozvani niskodozni skener pluća. Takođe, pušači su u velikom procentu, preko 80 odsto, među obolelima od hronične opstruktivne bolesti pluća, a kao i osobe sa hroničnom bronhitisom, skloniji su obolevanju od karcinoma pluća. Na žalost, simptomi raka pluća su uglavnom nespecifični i neodređeni pa se bolest obično kasno otkrije. Kad se simptomi pojave, obično je reč o već odmakloj fazi. Situaciju je dodatno pogoršala i pandemija korona virusa jer je u poslednjih godinu dana za četvrtinu manje dijagnostikovanih karcinoma pluća, gotovo je 1.500 manje otkrivenih. Pored fokusa zdravstvenog sistema na lečenju korona virusa, manjem broju novodijagnostikovanih sigurno doprinosi i strah pacijenata da se ne zaraze. Na žalost ti pacijenti nisu nestali, već se javljaju sa velikim zakašnjenjem kada su im iscrpljene gotovo sve mogućnosti lečenja - istakla je Vučinić Mihailović.

Pušenje predstavlja glavni rizik za nastanak raka pluća i odgovorno je za pojavu ove bolesti, kod približno 90 odsto muškaraca i 80 odsto žena. Zvanična istraživanja pokazuju da u Srbiji oko 35 odsto populacije puši. Iz tog razloga potrebno je ukazati da je karcinom pluća jedini karcinom koji može da se prevenira jednostavnim prestankom pušenja.

Povodom 31.maja, Svetskog dana protiv duvanskog dima, Udruženje za borbu protiv raka pluća "Punim plućima" postavilo je sklupturu u obliku ljudskih pluća u krugu Klinike za pulmologiju UK Srbije, u sklopu kampanje "Sa njim nema distance" koji će služiti kao podsetnik za menjanje loših životnih navika, poput pušenje.

s-njim-nema-distance-3.jpg
Privatna Arhiva 

Prilikom svečanog otkrivanja skulpture, naš proslavljeni glumac Svetozar Cvetković, pročitao je pesmu, koju je napisala Ljubica iz Paraćina, članica Udruženja, a koja govori o njenoj borbi sa rakom pluća.

s-njim-nema-distance-2.jpg
Privatna Arhiva 

Kurir.rs / S. T.

Bonus video:

01:59
Advokat Radivojević o razlikama kod boravišta i prebivališta Izvor: Kurir televizija