AKO VAS BOLE LEĐA, POSTOJI NAČIN DA OLAKŠATE SEBI: Radite OVE vežbe i obavezno ISTEŽITE mišiće svaki put pred trening!
Sačuvajte leđa i poboljšajte stanje kičmenog stuba, a istezanje mišića je neophodno kod svake vrste treninga, rekreativnog ili profesionalnog, bez obzira na starosnu dob piše Srđan Anđelkov, specijalista fizioterapije, međunarodni ekspert za dijagnostičke metode i tehnike manuelne terapije u praksi, posebno kičmenog stuba i perifernih zglobova.
Da li znate da se zdravstveni radnici širom sveta, pored prehlade, kod pacijenata najviše bave bolom u leđima? Stražnji deo trupa muči mnoge; predeo našeg tela od potiljka i ramena do "tamo onog mesta" jeste savitljiv i svašta može, ali samo pod jednim uslovom - ako mu posvećujemo punu pažnju.
Rezultata neće biti ako samo sedite, to slabi leđne mišiće, a mogu da vam se osvete i konstantan rad u sagnutom položaju, dizanje tereta. Pravilno vežbanje i rekreativno bavljenje sportom ne mogu da naštete vašim leđima - i te kako su dobra prevencija, pa bi bilo odlično da se, s obzirom na vaše stanje (sa bolovima i tegobama ili bez njih), posavetujete sa fizioterapeutom koje korake bi trebalo da preduzmete.
Naravno, ako vas leđa baš bole, i to dosta dugo traje, idite kod lekara, koji će vam preporučiti odgovarajuće lekove, uglavom su to nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL). S njihovom upotrebom ne treba preterivati zbog eventualnih štetnih efekata, pre svega na želudac. I fizijatar će vam potvrditi da se u prva tri do četiri dana od nastanka problema uzimaju redovno, kasnije po potrebi, samo u fazama jačeg bola. Reći će vam i da bol u leđima ne zahteva strogo mirovanje. Ono može da bude kontraprodktivno ako traje duže od 48 sati jer u ovom vremenskom periodu može da dođe do dodatnog slabljenja mišića, ali i veoma opasne pojave zgrušavanja krvi u venama.
Različite vežbe (jačanje mišića leđa) dolaze u obzir kod hroničnih stanja, dok kod akutnog bola njihova primena nema posebnog opravdanja.
Mišići su elastični i imaju sposobnost da se izdužuju i skupljaju zbog svoje jedinstvene građe. Što su elastičniji i snažniji, manja je mogućnost njihovog povređivanja, kao i povređivanja ligamenata, zglobova i kostiju. Da bi tako i ostalo, dan započnite istezanjem. Tako će se povećati njihova ishrana i prokrvljenje, ubrzaće se oporavak posle vežbanja. Istezanje je važno kod preveniranja i ublažavanja bola u kičmenom stubu, stanja posle povređivanja mišića, osteoporoze, reumatskih oboljenja. Dokazano je da se svakodnevnim istezanjem i jačanjem mišića bol u leđima i perifernim zglobovima može ublažiti, a jačanjem se i funkcija može popraviti. Istezanje mišića je stoga neophodno kod svake vrste treninga, rekreativnog i profesionalnog, bez obzira na starosnu dob.
Pred vama je set preventivnih vežbi kod bola u donjem, lumbalnom delu leđa. Svaku od ove četiri vežbe ponovite po 10 puta u jednoj seriji, dva puta dnevno. Ako ih zaista budete radili svakodnevno, nesumnjivo će uticati na poboljšanje stanja vašeg kičmenog stuba.
(Kurir.rs/Zdravlje)
Bonus video:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore