Mama, tata, ja pričam!
Prvo je plakala, smejala se, gukala, ispuštala čudne zvukove, a onda je jednog dana vaša beba progovorila!
To prvo „mama“, „tata“ ili „baba“ za svakog roditelja je jedan od najradosnijih trenutaka. Zatim sledi možda najzanimljiviji period sazrevanja deteta, koje je, dok pokušava da „prelomi“ mnoge, za njega još komplikovane reči, beskrajno simpatično, a anegdote iz tog perioda roditelji prepričavaju generacijama.
„Slatke muke“ deteta s govorom kod nekih roditelja mogu da izazovu i one prave, jer roditelji često nisu dovoljno upućeni u to kako teče razvoj govora kod dece.Nenad Joksimović, defektolog-logoped, objašnjava za Dr Kurir da su brzina i dinamika kojom se govor i jezik razvijaju individualni.
- Postoje izvesne razvojne pravilnosti i opšte smernice, međutim, u slučaju da postoje manja ili veća odstupanja u razvoju govora, ne treba odmah pomišljati da je to nešto strašno i padati u očajanje. Svako dete je pojedinac i svet za sebe, pa će neka deca prvu reč izgovoriti već sa devet meseci, a druga u 15. ili u 16. mesecu života - kaže Nenad Joksimović i navodi faze u razvoju govora:
- Prva je takozvana prelingvalna ili prejezička faza, koja prethodi izgovaranju prve reči i traje od rođenja do devetog meseca. Tada beba komunicira plačem i smehom, a zatim gukanjem i oglašavanjem vokalima, uz povremeno oglašavanje suglasnicima. U devetom mesecu beba razume zabrane, reaguje na svoje ime i imitira zvukove.
Druga je lingvalna ili jezička faza, a počinje, grubo rečeno, s izgovaranjem prve reči. Prvom rečju se smatra ona koju je dete samostalno i svesno upotrebilo da bi označilo neku osobu ili predmet - kaže on.
Naš sagovornik uverava roditelje da razvojne norme ne služe da nas zaplaše ukoliko postoje manja ili veća odstupanja, već služe da opomenu roditelje, a najvažnije je da roditelj sluša svoje dete, da govori sporo, jasno i razgovetno.
- Dajte detetu onoliko vremena koliko mu je potrebno da vam kaže ono što želi i imajte strpljenja i razumevanja za njegove teškoće, kao i poverenje u njega.
Podstičite njegovu radoznalost, čitajte mu i ohrabrite ga - savetuje Nenad Jakovljević.
>>> Razvojne norme
Svako dete je svet za sebe
2 meseca - počinje faza gukanja, intenzivna vokalizacija
3-4 meseca - beba glasno plače6 meseci - faza brbljanja
9 meseci - razume zabrane kao što je: „Ne to!“
9-12 meseci - očekuje se izgovaranje prve reči
12-18 meseci - razume gestove i pitanja „Ko je to?“ i „Šta je to?“
18-23 meseca - pokazuje poznate predmete na zahtev i imenuje ih, upotrebljava kratku rečenicu
2 godine - imenuje poznate predmete, upotrebljava imenice, glagole i zamenice
3 godine - upotrebljava zamenice, prideve, predloge i priloge, koristi rečenicu od tri reči
4 godine - govor je razumljiv i opisuje događaje
5 godina - prepričava priče, recituje, ispravlja spontane greške u izgovoru. Izgovara pravilno sve glasove maternjeg jezika
NA ISTOM ZADATKU Vučić ih uċutkao rezultatima, pa potegli ljubitelje stranih para CRTU da vređa! Vlast nazvali ološem i udaraju najniže - NA PREDSEDNIKOVOG SINA