UKLANJANJE KRAJNIKA KOD DECE: Ne treba ih čuvati po SVAKU cenu, a ovo je razlog i ima veze sa IMUNITETOM
Tačno je da operacija treba da bude poslednji korak i da uvek prvo treba pokušati s lečenjem, posebno ako su deca mala, ali krajnike ne treba čuvati po svaku cenu. Evo zašto.
Kada pedijatar predloži da se zbog čestih upala i gnojnih angina, na koje više ne deluje antibiotska terapija, dete podvrgne hirurškom odstranjivanju krajnika, mnogi roditelji se pitaju da li je ova operacija zaista neophodna.
Želeli bi da njihov mališan sačuva tonzile jer su temelj imuniteta, ali treba da znaju da oni brane organizam od bolesti samo ako mogu pravilno da obavljaju svoju funkciju.
Tačno je da operacija treba da bude poslednji korak i da uvek prvo treba pokušati s lečenjem, posebno ako su deca mala, ali krajnike ne treba čuvati po svaku cenu ako prete ili su već naškodili celokupnom zdravlju mališana. Sa načetim ili obolelim krajnicima pre će zaraditi još neku bolest jer je zbog njihovog stanja drastično smanjena otpornost organizma, nego kada ih izvade. S druge strane, dokazano je da deca kojoj su izvađene tonzile uopšte neće imati slabiji imunitet, čega se roditelji pribojavaju.
RECITE SVE ŠTO MUČI DETE
Dakle, ako vaše dete često ima bolno grlo, otečene krajnike i povišenu temperaturu, obavezno se, posle posete pedijatru, posavetujte sa otorinolaringologom, koji će doneti konačnu odluku: da li je operacija neophodna ili nije.
Pre susreta sa ekspertom za grlo savetujemo vam da napišite šta ste još primetili da se događa kako ne biste zaboravili da ukažete i na druge simptome. Ukoliko dete ima poteškoće prilikom gutanja, neprijatno mu miriše iz usta, krajnici su često bele ili žute boje, promuklo je - obavezno obavestite lekara. Ne zaboravite da napomenete i da li se žali na glavobolje, hvata li ga jeza, da li mu se koči vrat, ima li osetljive vilice, otečene limfne čvorove... Lista jeste poduža, ali sigurno zapažate i da li odbija hranu, ima mučninu, povraća, ima li često prekomernu sekreciju iz nosa, bole li ga i drugi delovi tela a ne samo grlo i da li je preterano razdražljivo.
KAD I KAKO KRAJNICI IDU NAPOLJE
Uloga krajnika jeste da spreče ulaz bakterija i virusa kroz usta i nos u organizam, ali sve ovo što se dešava vašem detetu dokaz je da su i oni sami podložni infekcijama. Najčešće ih napadaju virusi, ali ni bakterije, posebno streptokoke, ne zaostaju u naporima da oslabe mali organizam.
Ako doktor čuje da je vaše dete imalo u prethodnoj godini pet do sedam upala krajnika sa nekim od simptoma koje smo vam nabrojali, neće se dvoumiti - predložiće operaciju. Njegova dužnost je i da razreši sve dileme koje imate u vezi sa samim zahvatom, da li da odmah donesete odluku ili pričekate. Naime, deci do treće godine se odlaže operacija dok ne ojačaju, ali samo u slučaju da njihovo zdravstveno stanje nije drastično pogoršano. Isto tako, objasniće vam da mališani pre operacije treba da budu potpuno zdravi, a na eventualne probleme će ukazati analiza krvne slike i urina.
Zbog samog zahvata ne treba da paničite. Operacija je rutinska, ne traje duže od 15 minuta, obavlja se u opštoj anesteziji i deca je izuzetno dobro podnose. Samo dva sata posle intervencije dete može da popije vodu ili hladan čaj. Uglavnom se svi mališani istog dana puštaju na kućno lečenje, na vama je da ih pazite i mazite: naveče, pred spavanje, častite ga omiljenim pudingom ili sladoledom, sutradan mu pripremite griz ili supu, posle su dobrodošli pire i kaše. Verujte, brže od vas će zaboraviti sve što ga je snašlo!
Kada pođete na intervenciju, ponesite obavezno detetovu omiljenu igračku.
(Kurir.rs/Lena/Branka Mitrović)
Bonus video:
SKANDAL! HRT POZVAO NA UBISTVO VUČIĆA! Traže obaranje predsedničkog aviona iznad Beograda, poslanici Evropskog parlamenta se SMEJU U STUDIJU