DOKTORKA SNEŽANA BABIĆ SAVETUJE: Dijabetes je u stanju da vam pomuti vid dok trepnete, evo kako to da izbegnete i šta da radite!
Ako vam je dijagnostikovan dijabetes, veća je verovatnoća da ćete imati probleme sa očima - dijabetičku retinopatiju, dijabetički makularni edem, kataraktu i glaukom. Sva ova oboljenja slabe vid, a nije nemoguć ni njegov totalni gubitak.
Mr sc. dr Snežana Babić, specijalista oftalmologije i strabologije
Najbolji način da sprečite ove probleme svakako je da lečite osnovnu bolest isključivo onako kako vam lekar savetuje, kako biste izbegli visok nivo šećera u krvi koji može dovesti do oštećenja krvnih sudova u oku. A kako sami sebi možete još da pomognete, savetuje vas naša doktorka, dr Snežana Babić, specijalista oftalmologije i strabologije.
NE IGRAJTE SE
- Kada počnu problemi s očima, možda nećete primetiti promene koje mogu da nanesu štetu, pa je vrlo važno da idete na redovne kontrole, bar jednom godišnje. Širenje zenica omogućava oftalmologu pogled unutar oka, proveru mrežnjače i optičkog nerva. Ako utvrdi prve znake oštećenja, često neprimetne, lakše ćete moći da ih uz pomoć oftalmologa savladate. Kasni odlazak može da izazove ozbiljnije probleme.
Savet broj jedan?
- Pre svega, da bi sačuvali vid, dijabetičari moraju da slede uputstva lekara - kad, kako i koliko terapije da uzimaju. Ne smeju ništa da rade napamet, lekar je taj koji će im prilagoditi dozu ako im je šećer u krvi previsok ili prenizak.
Šta dijabetičari još ne smeju da rade?
- Ne smeju da puše! To loše utiče na oči, duplo je veća verovatnoća da će dobiti kataraktu. Pušači imaju i veće šanse da dobiju dijabetičku retinopatiju koja se brže pogoršava.
I OVO JE VAŽNO
Koliko ishrana ovih pacijenata utiče na stanje očiju?
- Može da uspori oslobađanje glukoze u organizmu. To pomaže vidu. Namirnice s mnogo rastvorljivih vlakana doprinose snižavanju nivoa lošeg LDL holesterola, pa lekari i nutricionisti preporučuju najmanje 20-30 g vlakana dnevno. Dobre su ovsene pahuljice, cela zrna žitarica, pasulj i sočivo, orašasti plodovi, patlidžan i pojedino voće s pektinom koje dijabetičari konzumiraju isključivo sa odobrenjem lekara.
Da li se preporučuje i riba?
- Omega-3 masne kiseline u masnoj ribi (skuša, sardina, losos, tunjevina) povezane su s nižim stopama dijabetičke retinopatije. Pomažu u zaštiti od upale i abnormalnog rasta krvnih sudova u očima. Uostalom, čim je riba dobra za vaše krvne sudove, samim tim je dobra za vaše oči - treba uzeti bar dve porcije nedeljno.
Šta oči još traže?
- Kelj, spanać i salata sadrže dosta luteina i zeaksantina, a ovi antioksidansi štite ćelije u mrežnjači i, uz vitamin E, pomažu da se izbegne katarakta. Ne treba zaboraviti ni grašak, brokoli, kukuruz i jaja, ali ni vodu, dehidracija može da poveća nivo šećera u krvi, što utiče na oči. Naravno, moraju da se izbace iz upotrebe gazirana pića i sokovi jer povećavaju glukozu koja šteti celom organizmu, pa i očima.
Kojih saveta dijabetičari takođe moraju da se pridržavaju kako bi sačuvali vid?
- Umereno vežbanje snižava nivo šećera u krvi i krvni pritisak, podiže dobar holesterol, što je dobro za krvne sudove u očima. I brza šetnja i čišćenje kuće računaju se kao fizička aktivnost, treba ih obavljati najmanje pola sata dnevno. A kad se izlazi, čak i u oblačnim danima treba da se nose naočare za sunce koje blokiraju najmanje 99% UVA i UVB zraka.
Kurir.rs/Lena/B.M.
Bonus video:
"UVEREN SAM DA ĆETE I UBUDUĆE USPEŠNO IZVRŠAVATI NAMENSKE ZADATKE" Predsednik Vučić čestitao Dan Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane