Emancipacija je razlog da žene više ne žele same da obavljaju kućne poslove, već da dele obaveze sa svojim partnerima. Tu, međutim, nailaze na otpor

Muka vam je od toga da idete za svojim partnerom i da s poda skupljate njegove nošene čarape i majice, da mu iznova ponavljate da podigne dasku na WC šolji, da nakon upotrebe opere kadu i ukloni sve one grozne dlake...

Ma, znate o čemu pričamo - ne možete više da čistite za njim i zvocate, gunđate i cepidlačite (kako on voli da vam kaže), jer ste se jednostavno umorili!

Međutim, vaša jača, a bogme i manje vredna polovina nikako da se nauči pameti. I vi sada ne znate šta da radite, kako da promenite njegov aljkav odnos prema prostoru.

Dr Kurir je zbog vas i vaših muka, ali i vašeg muškarca, koji bi da se promeni ali ne zna kako, potražio odgovore od psihologa Aleksandre Janković.

- To je pitanje vaspitanja, većina muškaraca u Srbiji još živi sa svojim primarnim porodicama, u kojima su i dalje maksimalno zaštićeni. Naviknuti na takvo funkcionisanje, kada počnu da žive s bračnim partnerom i dalje beže od odgovornosti i ne žele ništa da menjaju - objasnila je Jankovićeva i dodala da ovde, nažalost, važe ista pravila, predrasude i stereotipi da je ženama mesto kod kuće, da čiste, kuvaju i rađaju.

Kako ona kaže, i žene su krive zbog toga što su muškarce postavile u poziciju malih bogova.

- Oni s druge strane ne znaju da vrednuju te "lake, lagodne, poslove bez napora, za koje ne treba mnogo pameti". Upravo je zato muškarci najčešće devalviraju kućne poslove - rekla je naša sagovornica i naglasila da prema poslednjem istraživanju tranzicije u Srbiji neverovatnih 60 odsto 35-godišnjaka još živi u svojim primarnim porodicama.

Naša sagovornica naglašava da upravo majke treniraju svoje sinove da ne pomažu ženama u kući.

- Ako urade neki "ženski posao", smatraju da nisu dovoljno vredni, a okolina ih naziva papučićima - kaže Jankovićeva i naglašava da je u korenu ovog problema ipak najvažniji socio-kulturni faktori, iako moždane funkcije muškaraca i žena nisu identične.


Kako da ga nagovorite na rad?

- Podstaknite ga na takmičenje - Recite mu da biste baš voleli da vidite da li će umeti da neki posao uradi bolje od vas!

- Zamenite uloge - Kada vam kaže da je pranje sudova i podova lako, predložite mu ga odmenite u pranju i popravljanju auta, a da on ostane kod kuće sa decom i da im skuva ručak!

- Najavite mu dolazak gostiju - Kada niste kod kuće, pozovite ga i recite da vam dolaze gosti i da bi bilo lepo da on malo pospremi kuću!