Region je pogodila vest da je nekadašnji frontmen "Divljiv kestena", Igor Starović, iznenada preminuo od pucanja srčane aorte.

Lekari su se nekoliko dana borili da mu sačuvaju život, međutim nisu uspeli da saniraju posledice nastale nakon što su se zidovi najveće arterije u ljudskom oragnizmu pokidali. Imao je samo 56 godina, a ovaj zdravestveni problem nije retka pojava, pogotovu u stresnom vremenu u kojem živimo.

845612.jpg
Dragan Kadić 

Aorta je najveći arterijski krvni sud u organizmu i on snabdeva krvlju ceo organizam. Kreće iz izlaznog dela leve komore i pruža se duž čitavog organizma. Na bilo kom mestu aorta, odnosno njen zid može da pukne. Koji su najčešći uzrozi koji dovode do ovog ishoda, koje simptome moramo da shvatimo kao upozorenje i kako preduprediti fatalni, odnosno smrtonosni ishod, istakao je kardiohirurg dr Saša Borović, a prenosi Blic Žena.

- Gotovo svi pacijenti koji se suče sa pucanjem zida aorte su pacijenti koji boluju od povišenog krvnog pritiska. U pitanju su visoke vrednosti povišenog krvnog pritiska i povišeni krvni pritisak koji se ne leči adekvatno i pravovremeno. Takođe, bolest samog zida aorte može da učini isti ranjivijim i osetljivijim za pritisak koji se stvara unutar aorte - navodi dr Borović.

dr-sasa-1.jpg
Printscreen/Youtube 

Ta bolest može biti stečena i gotovo uvek je u pitanju ateroskleroza – univerzalna bolest svih arterija. Ateroskleroza menja sastav zida aorte i čini ga slabim. Na mestima gde je arteroskleroza izraženija može doći do pucanja.

- Druga grupa oboljenja su urođena oboljenja. Usled nekih genetskih poremećaja struktura aorte nije tako otporna na pritisak i dolazi do slobljenja zbog neadekvatnog sintetisanja strukturnih komponenti zida, pre svega kolagena, i onda je takva aorta podložnija pucanju - ističe dalje naš kardiohirurg.

Univerzalni i krucijalni simptom, odnosno tegoba koju imaju pacijenti kod kojih je arterija pukla ili je zid aorte pred kidanjem jeste bol u grudima.

shutterstock-1403108003.jpg
Shutterstock 

- Bol u grudima traje desetine minuta i širi se ka leđima. To je jedan intenzivni bol često udružen sa naglim skokom povišenog krvnog pritiska. Ako pacijent, bilo muškog ili ženskog pola, u bilo kom trenutku, da li iz čista mira ili nakon fizičke aktivnosti, oseti probadajući bol u grudima koji se širi u leđa, znači da su moguće dve stvari, koje mogu biti smrtonosne i o kojima treba vodti računa. Prva stvar je infarkt srca, druga stvar je pucanje zida aorte - upozorava doktor.

Kada nastane akutno ili iznenadno cepanje zida aorte, taj proces je nastao i ne postoji način da se zdravstveno stanje vrati u normalu. Zbog toga je važno da se na pomenute tegobe i simptome hitno javimo lekaru.

dr-sasa-2.jpg
Printscreen/Youtube 

- Ono što što pre treba da se uradi jeste da se kontaktira hitna medicinska pomoć, da pacijent bude smešten u odgovarajuću zdravstvenu ustanovu, da se uradi dijagnostička procedura, koja će potvrditi prisutvo ili odsustvo akutnog pucanja zida aorte, a koja će biti mesto gde ćete započeti lečenje lekovima koji obaraju povišeni krvni pritisak, ali i lekovima protiv jakih bolova. Na taj način, sa pravovremenom dijagnozom, pacijenta treba uputiti odmah u tercijarnu zdravstvenu ustanovu koja se eksluzivno bavi ovim oboljenjem aorte, a to su bolnice kardiovaskularne hirurgije - savetuje kardiohirurg dr Saša Borović sa Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje".

srce.jpg
Profimedia 

(Kurir.rs/Blic Žena)

Bonus video:

01:09
Proleće u Kini Izvor: Kineski radio Internacional