CELA EVROPA PRIČA O MENSTRUALNOM BOLOVANJU: Španija je PRVA ZEMLJA koja ovo uvodi, a u OVOJ DRŽAVI postoji već 75 godina
Bolne menstruacije su dovoljan razlog da izostanete sa posla? U Španiji su na korak da daju potvrdan odgovor na ovo pitanje, a evo kakva je praksa u ostalim zemljama.
"Ženama koje imaju bolne menstruacije priznaćemo zakonom pravo na posebni privremeni invaliditet koji će od prvog dana plaćati država”, napisala je na Tviteru španska ministarka za polnu jednakost Irene Montero iz UP koja je i inicirala inicijativu za usvajanje takvog zakona.
Kako su rekli izvori iz vladajuće koalicije Španske socijalističke radničke partije (PSOE) i stranke Ujedinjeni možemo (UP), očekuje se da zakon bude odobren jer je postignut dogovor između ministarstva za jednakost i ministarstva za socijalno osiguranje, prenosi španska agencija EFE.
Usledilo je razmatranje ovog nacrta u španskoj vladi, koji zapravo predstavlja deo izmena zakona o pravu na abortus, koji bi ubuduće dozvoljavao devojkama od 16. godine starosti da abortiraju bez odobrenja roditelja. Španska levičarska koaliciona vlada odobrila je zakon, a sada sledi javna rasprava pre glasanja u donjem domu parlamenta, pa nas od usvajanja deli meseci.
Španija će tako postati prva zemlja u Evropi koja će uvesti menstrualno bolovanje.
Šta bi zapravo značilo menstrualno bolovanje? U slučaju bolnih menstruacija, troškove odsustva snosila bi država, a bolovanje koje bi trajalo od tri do pet dana, morao bi da odobri lekar.
Tema menstrualnog bolovanja pokrenula je brojne rasprave u Španiji, dok lekari apeluju da time ne treba banalizovati problem koji muči veliki broj žena. Direktor za zdravlje žena u Društvu lekara opšte i porodične medicine Lorenco Armenteros rekao je za EFE da su bolne menstruacije opravdan razlog za bolovanje.
Mišljenja građana su podeljena. „To će samo stvoriti konflikt kada je u pitanju zapošljavanje žena“, rekao je 21-godišnji student Pablo Beltran Martin, dok je glumica i pevačica Kristina Dijaz (28) izjavila: „Ako žena ima menstruaciju koja je sprečava da radi, mislim da je sjajno što može da traži nekoliko slobodnih dana kao svaka osoba koja ima zdravstveni problem."
Zakon o menstrualnom bolovanju posmatra se i iz šireg konteksta, imajući u vidu da se njima jača pravo na abortus pa je ministarka Montero rekla: "Moramo da garantujemo da su žene te koje odlučuju šta se dešava sa njihovim telima“.
Tu su i reakcije vladajuće socijaldemokratske PSOE premijera Pedra Sančeza koja pruža otpor ovom zakonu, dok je ministarka privrede Nadija Kalvinjo poručila da bi zakonom utvrđeni slobodni dani unazadili položaj žena na tržištu rada.
Menstrualni odmor u Italiji nije zaživeo
Italijanski parlament je pre nekoliko godina razmatrao predlog zakona o plaćenom menstrualnom odmora od tri dana svakog meseca. Da je zakon usvojen, Italija bi bila prva zapadna zemlja sa službenim menstrualnim bolovanjem.
Bilo je bojazni da bi takav zakon mogao da bude kontraproduktivan pa čak i kazna za žene u zemlji gde se one bore za ravnopravnost. Poslodavci bi zbog toga prednost prilikom zapošljavanja davali muškarcima, upozoravala je tada Lorenca Pleuteri u časopisu "Dona moderna".
Menstrualno bolovanje u Japanu još od 1947. godine
I dok se ovih dana intezivno polemiše o menstrualnom odmoru, on je u Japanu praksa još od 1947. godine, a postoji i u Južnoj Koreji, Indoneziji i Zambiji.
Sa druge strane, žene u Nemačkoj mogu da traže bolovanje zbog menstrualnih bolova, ali im to nije zakonom obezbeđeno.
Zakonom o menstrualnom bolovanju skreće se pažnja na problem sa kojim se bori dosta žena, a koji je možda do sada nepravedno zapostavljen iz ugla zakona? Kakav je vaš komentar?
(Kurir.rs/ Blic žena)
Bonus video:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore