Da li je vaše dete intolerantno na laktozu?
Vaše dete često ima dijareju, stomačić mu je naduven, ima bolove u trbuhu, gasove, česte stolice, povraća i slabo napreduje? Možda mu je čak snižen šećer u krvi? Simptomi izazivaju zabrinutost, ali pre nego što počnete ozbiljno da se brinete, probajte prvo da mu iz ishrane izbacite mlečni šećer. Ako se stanje ubrzo normalizuje, reč je o intoleranciji na laktozu.
Kad laktoza dospe u digestivni trakt, enzim laktaza je razlaže na glukozu i galaktozu, osnovne šećere, koje organizam lakše vari. Kod deteta koje je netolerantno na laktozu tanko crevo ne sadrži dovoljno laktaze, pa može doći do pojave gasova, nadutosti i grčeva.
Vrlo mali broj beba se rodi s netolerancijom na laktozu i u tom slučaju roditelji je primete u prvih nekoliko nedelja njenog života. Međutim, većina slučajeva netolerancije na laktozu javlja se kasnije, u detinjstvu i adolescenciji, kao rezultat smanjivanja nivoa laktaze u organizmu.
Kako se otkriva netolerancija na laktozu kod beba i dece?
Najbolje u konsultaciji s pedijatrom, a postoji i nekoliko testova koje će pedijatar najverovatnije predložiti. Test stolice najčešće se radi kod novorođenčadi i beba. Ovim testom meri se količina kiseline u stolici, jer nesvarenu laktozu bakterije razlažu u crevima i stvaraju mlečnu i druge kiseline, koje mogu biti otkrivene u stolici. Postoji test unosom laktoze - dete će najverovatnije morati da popije tečnost s velikim procentom laktoze, pa se nakon dva sata uzima krvni uzorak i meri nivo glukoze u krvi. Ako nivo glukoze u krvi ne raste, organizam ne vari pravilno tečnost s laktozom, što znači da postoji netolerancija na laktozu (ako dete treba da radi ovaj test, ne bi smelo da jede pre posete lekaru). Treći je test disanja - meri se nivo vodonika prilikom izdisaja deteta u određenim intervalima, jer bakterije koje se nalaze u crevima razlažu nesvarenu laktozu i pritom oslobađaju ugljen-dioksid i vodonik. Test takođe zahteva unos tečnosti s visokim nivoom laktoze. Četvrti je test ponovnog uvođenja namirnica - smanjiti količinu mlečnih proizvoda koji se daju detetu i na taj način će možda biti određena količina mlečnih proizvoda koja mu odgovara - odnosno uskladiće se unos laktoze s količinom proizvedene laktaze.
Da biste ublažili simptome netolerancije na laktozu, pri kupovini namirnica obavezno obratite pažnju na sastav, smanjite u detetovoj ishrani količine mlečnih proizvoda, uključujući i sladoled. Najjednostavnije je dati detetu mlečne proizvode bez laktoze, kojih danas ima sve više na tržištu.
Pripazite i na skrivenu laktozu
Ukoliko dete ima nizak prag tolerancije na laktozu, pripazite i na prerađene namirnice, jer mnoge od njih sadrže malu količinu laktoze, tzv. skrivenu laktozu. U tom slučaju pripazite na:
- hleb i ostale pekarske proizvode
- prerađene žitarice
- instant proizvode (krompir, supe)
- margarin
- preliv za salatu
- slatkiše i grickalice
- palačinke, keks i kolače
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana