Prvi zubići počinju da niču od petog do šestog meseca, i to donji sekutići. Dete može da plače i stavlja sve u usta, uključujući i svoje ručice

Primetili ste da vam je beba pomalo nervozna, kenjkava i da izgleda kao da joj nešto smeta? Koristi svaku priliku da ubaci nešto u usta, a kada nema šta, ubacuje svoju ručicu? Sve to ukazuje da svakog časa treba da joj izbije prvi zubić. Roditelji neprestano posmatraju i s nestrpljenjem zagledaju da li se na desnima nešto beli. Neke bebe imaju i bolove tokom izbijanja prvih zuba, pa se desi da plaču cele noći.

- Prvi zubići kod beba obično niču od petog-šestog meseca života, ali mogu i kasnije. Neke bebe lako podnose prvo nicanje, a ima i onih koje to boli. Desni nabubre, budu osetljive i bolne, pa je i dete osetljivo i nervozno. Sve zavisi od deteta do deteta. Najpre izlazi prvi donji sekutić, a zatim prvi gornji. Čim mališanima izađu zubići, trebalo bi da se navikavaju na čvrstu hranu, a najbolje je da od druge godine počnu sve da jedu. Dok izlazi prvi zubić, bebama može da se da korica hleba, kojom se zanimaju, žvaću je i njome trljaju desni - priča za Dr Kurir pedijatar Nada Petrović.Ona kaže da su majke nekad, kada nije bilo gumenih glodalica, svojoj deci davale celu opranu šargarepu. Danas postoje razni preparati za smirivanje desni.

- Ako bebu bole desni, mame mogu na opran, čist prst da stave malo belog vina i da blago trljaju i nežno masiraju mesto na kome treba da nikne zubić. Kada prođu muke sa izbijanjem prvih zuba, treba voditi računa da dete ne jede previše slatko, a naročito ne pred spavanje, jer to može da izazove cirkularne karijese. Zato je preporučljivo da roditelji toplom vodom nakvase sterilnu gazu i da, umesto pranja, protrljaju zubiće svojoj deci - kaže dr Petrović.

Zanimljivo je da se neke bebe rode sa jednim ili dva zubića. To je redak slučaj, najčešće jedno od 2.000 novorođenčadi ima mali šiljati zub. Ako je stabilan, ne treba ga dirati, ali ukoliko se klima, preporučuje se vađenje da ga beba slučajno ne bi progutala.


Karijesi

Kada će se pojaviti prvi karijesi, zavisi od kvaliteta zuba, ishrane i higijene. Cirkularni karijesi mogu se javiti već od prve godine. Već tada bi trebalo posetiti dečjeg stomatologa, jer se mlečni zubi takođe popravljaju, a i dobro je da dete od malih nogu stvori naviku da posećuje zubara. Do polaska u školu mlečni zubi bi trebalo da počnu da se klate, ispadaju, a zatim i menjaju.