Profesor Ser Ijan Vilmut, naučnik koji je predvodio tim koji je klonirao ovcu Doli, preminuo je u 79. godini.

Opisan kao "titan naučnog sveta", smrt istraživača dolazi pet godina nakon što je otkrio da mu je dijagnostikovana Parkinsonova bolest - stanje za koje je Doli pružala nadu da će se pronaći lek.

Bila je prvi sisar koji je ikada kloniran iz odrasle ćelije.

ovca1.jpg
Printscreen YT/CNN 

Kada je profesor Vilmut klonirao ovcu Doli 1997. godine, to je utrlo put potencijalnim tretmanima matičnim ćelijama za rešavanje stanja kao što je Parkinsonova bolest.

- Duboko smo tužni što čujemo za smrt profesora ser Ijana Vilmuta. Bio je titan naučnog sveta, predvodio je tim Instituta Roslin koji je klonirao ovcu Doli – prvog sisara koji je kloniran iz odrasle ćelije – što je transformisalo naučno razmišljanje u to vreme. Ovaj napredak nastavlja da podstiče mnoge napretke koji su postignuti u oblasti regenerativne medicine koje vidimo danas. Naše misli su u ovom trenutku sa Ijanovom porodicom - rekao je profesor Piter Matison, direktor i prorektor Univerziteta u Edinburgu.

profimedia0254102778.jpg
Andrew Milligan / PA Images / Profimedia 

Godine 2018, u intervjuu za Bi-Bi-Si, profesor Vilmut je rekao da mu je dijagnostifikovana Parkinsonova bolest.

Kako je nastala ovca Doli

Kloniranje je kontroverzna tema, a svet je šokirala vest kada je nastala ovca Doli.

Doli je bila jedino preživelo jagnje iz 277 pokušaja kloniranja i stvorena je od ćelije duzete od šestogodišnje ovce.

Nastala je 1996. godine u laboratoriji u Edinburgu pomoću tehnike koja se zove somatski ćelijski nuklearni transfer (SCNT).

Pionirska tehnika uključivala je prenošenje jezgra odrasle ćelije u neoplođenu jajnu ćeliju čije je sopstveno jezgro uklonjeno.

(Kurir.rs/ Blic)

Bonus video:

00:17
Sahrana Milke Stojanović Izvor: Kuri