Mama, ne ostavljaj me!
Verovatno vam je i posle tri nedelje, koliko je prošlo otkako vam je dete krenulo u vrtić, teško da prihvatite činjenicu da ono više nije svakog dana uz vas. Stalno vam je pred očima njegovo uplakano i uplašeno lice, koje je isto svakog dana kada se rastajete na ulazu školice.
Pedijatri ističu da su takve situacije prirodne i da mogu da potraju i do mesec dana, zato je potrebno da prelomite i prihvatite situaciju takvu kakva jeste.Dr Kurir je istraživao koji su to načini da to učinite što bezbolnije i lakše.Za mališana je važno da upozna prostor u kom će boraviti, kao i decu i vaspitačice. Ako dete ostavljate na čuvanje nekoj novoj osobi van ustanove, gde se prilagođavanje podrazumeva, neka vaš mališan tu osobu vidi bar nekoliko puta pre nego što počne da ostaje s njom.
Veoma važan savet je da nikada, ukoliko je moguće, ne ostavljate dete umorno ili gladno.Razgovarajte s mališanom i uputite ga u to šta ga očekuje tokom boravka u vrtiću, a i vi se pripremite na to. Pre toga mu čitajte priče o drugoj deci koju čuvaju dadilje ili koja vole da idu u jaslice i obdaništa. Objasnite mu gde ćete biti dok ga neko drugi čuva i kada ćete se tačno vratiti.
Nikako ne radite
Jednom kada se pozdravite s mališanom, nemojte se vraćati, jer ćete tako zakomplikovati proces opraštanja i učiniti ga još gorim. Nemojte viriti u prostoriju jer su velike šanse da vas dete vidi. Takođe, veoma je važno da se po njega vratite onda kada ste i obećali, jer će dete znati da sigurno dolazite po njega. Ako iz nekog razloga kasnite, nazovite vrtić i pobrinite se da dete čuje tu poruku i shvati je.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana